Krizi konut fırsatına çevirin

Konut alacaklar kriz dönemini fırsıta çevirebilirler. İşte konuttaki tüm kampanyalar..

Krizi konut fırsatına çevirin

Konut üreticileri şu aralar krizi, farklı pazarlama yöntemleri geliştirerek, fırsata dönüştürmeye çalışıyor.

Firmalar, bu amaçla bugünlerde birbirinden cazip kampanyalar düzenliyor. Peşin alımlarda yüzde 30'a varan indirimler uygulanıyor. Bu oranı, pazarlıkla daha da yukarı çekmek mümkün. Kısaca şu günlerde cebinde nakit parası olanlar, indirim oranlarını bir yerde kendi lehlerine çevirebiliyor.

Gayrimenkul sektörü ekonomiye yıllık yaklaşık 100 milyar YTL’lik katkı sağlıyor. Sektörün istihdama olan katkısı ise yüzde 15 civarında. Gayrimenkul sektörü 2004 yılında iyileşme yoluna giren ekonomi ile birlikte büyüme sinyalleri vermeye başladı. Yeni konut projeleri ve ihtiyaç sahiplerinin arayışlarının hızlanması özellikle gayrimenkul sektöründe belirgin bir canlılık yarattı. Tabii bu süreç içinde enflasyonun düşüş trendinin artarak devam etmesi, buna paralel faizlerin aşağıya yönelmesi, finans kuruluşlarının otomotivden sonra ikinci büyük kredi pazarı olarak konut kredilerine yönelmesi de bu talebin artmasını tetikleyen faktörler oldu.

Özellikle 2005 yılı gayrimenkul sektörünün zirve yaptığı bir yıl olarak hafızalara kazındı.

1/ 34
Krizi konut fırsatına çevirin

2006 yılında ise gayrimenkul piyasasının yönü, Mayıs ayında Amerikan Merkez Bankası’nın faizle ilgili yaptığı operasyon ve Türk Merkez Bankası’nın da faiz artırımı kararı almasıyla şekillendi. Birçok sektör bundan nasibini alırken en büyük darbeyi yiyen gayrimenkul oldu.

2007 yılı gayrimenkul açısından iyi başlamadı. Mart 2007’de çıkarılan Mortgage Yasası, gayrimenkul sektörü açısından tam bir hayal kırıklığı yarattı. Bunun neden olarak ise altyapısı hazırlanmadan çıkarılan bu yasanın sektörün yarasına merhem olacak özellikler taşımaması gösteriliyor.

2/ 34
Krizi konut fırsatına çevirin

EV ALMAK İÇİN BEKLEMELİ Mİ?

2008 yılında ise ABD'deki mortgage krizi ile başlayan küresel dalgalanmadan Türk ekonomisi de olumsuz yönde etkilendi. Bu durum yeni konut satışlarına da yansıdı. Yeni ev satışları 2008’de yüzde 28 oranında düşüş gösterdi. Yükselen inşaat maliyetleri, düşük iç talep, yüksek seyreden faizler ve ekonomik belirsizlikler, 2009 yılının gayrimenkul sektörü için parlak bir yıl olmayacağını işaret ediyor. 2009 yılından sonra faizlerdeki düşüşle beraber konut kredilerinde artışın yaşanacağı, buna paralel olarak da gayrimenkul sektörünün ancak 2010 yılında canlanmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Ev alma hayalini 2009’a erteleyenler, konut fiyatlarının bundan sonra ne tür bir seyir izleyeceğini merak ediyor. Yani ev fiyatları düşer mi? Ev almak için beklemeli mi yoksa hemen harekete mi geçmeli?

Ekonomistler ve gayrimenkul sektörünün öde gelen isimleri bu sorulara farklı yanıtlar veriyor. İnşaatçılar, emlakçılar ve konut kredisi veren bankaların yöneticilerine göre şu an ev almanın tam sırası. Yaşanan durgunluktan dolayı fiyatların yeterince düştüğünü belirten sektör temsilcileri, "Fiyatlar bundan sonra daha fazla düşmez, ev alacaksanız elinizi çabuk tutun" diyorlar. İnşaatçılar, özellikle artan inşaat maliyetleri ve yüksek arsa fiyatları nedeniyle fiyatlarda bundan sonra ciddi bir düşüş olmayacağını belirtiyor.

3/ 34
Krizi konut fırsatına çevirin

FİYATLARDA YÜZDE 50’YE VARAN DÜŞÜŞ VAR

Ekonomistler ise, "Ev almayı düşünüyorsanız bu planlarınızı şimdilik erteleyin" uyarısında bulunuyor. Bazıları bunu "Krizin daha da derinleşmesi nedeniyle belirsizlik daha da artacağından ev almak mantıklı değil" sözleriyle gerekçelendirirken sektördeki arz fazlası ve krizin etkisiyle talebin daralmasına bağlı olarak konut fiyatlarının daha da düşeceğini söylüyor. Özellikle arsa ve ofise yapılacak yatırımın önümüzdeki dönemde getirisinin daha fazla olacağı sektör uzmanları tarafından yatırımcıya tavsiye ediliyor. Sektör temsilcilerinin bu görüşlerinden yola çıkarak ikinci el ve markalı konut projelerindeki fiyatlar konusunda kapsamlı bir araştırma yaptık.

Yaptığımız bu araştırma sonucunda İstanbul’un ikinci el konut piyasasında yüzde 50’lere varan fiyat düşüşleri olduğu halde yaprak kımıldamadığını gördük. Emlakçılar, müşteri bulamamaktan şikayet ederken, evini satılığa çıkaranlar ise gerçek değerinin altındaki fiyatlara razı olmak zorunda kalıyor. Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, cebinde nakit parası olanlar için şu anki ortamın tam bir fırsat dönemi olduğuna işaret ediyor.

4/ 34