Külünk’den fotoğraflı Erdoğan savunması

Külünk’den fotoğraflı Erdoğan savunması

Külünk’den fotoğraflı Erdoğan savunması

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, muhalefetin partisine ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerine Osmanlı İmparatorları Abdülaziz ve Albdülhamid Han benzetmeleriyle yanıt verdi. Külünk, “Osmanlıyı bir küresel güç yapma noktasında, Osmanlıyı yenilediği için başına gelen akıbet Abdülaziz’in boğdurulmasıdır. Abdülaziz milletin bağrında yaşıyor” dedi.

1/ 7
Külünk’den fotoğraflı Erdoğan savunması

Külünk’ün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma dikkat çekti. Kürsüden Abdülaziz ve Abdülhamit’in fotoğraflarını gösteren Külünk şöyle konuştu: “Bir zihniyet sorgulaması yapmak istiyorum. Bu zihniyet, kimi zaman bu ülkenin son seksen yıllık tarihinde askerî darbeler üzerinden kendini gösterdi. Kimi zaman İstanbul dükalığı üzerinden gösterdi, kimi zaman sağda ve solda tek parti şeflik anlayışı üzerinden gösterdi, kimi zaman da 17 Aralık’ta olduğu gibi yeşile bulandırılmış turuncu darbe girişimiyle kendini tazeledi. Türkiye’nin büyüyüp yeniden büyük Türkiye rüyasını dillendiren tarihteki bütün liderler ne yaşamış. Bu, Abdülaziz. Osmanlıyı bir küresel güç yapma noktasında siyaseten ve iktisadi anlamda ve askerî anlamda Osmanlıyı yenilediği için başına gelen akıbet Abdülaziz’in boğdurulmasıdır. Bu ise cennetmekân Abdülhamid Han. Otuz üç yıl boyunca emperyalizme meydan okuyan, devletin birliğini ve bekasını koruyan, modern bir devlet olma yolunda ülkede akıl değişiminin mimarı olan cennetmekân Abdülhamid Han da Abdülaziz Han’ın akıbetinin bir benzerine uğratıldı."

2/ 7
Külünk’den fotoğraflı Erdoğan savunması

"Bu fotoğrafa dikkatle bakınız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel sektöre bin bir emekle kurdurduğu uçak fabrikası tek parti şeflik döneminde tencere üreten imalathaneye çevrildi. AK Parti iktidarında ise, bakınız, bu milletin rüyaları gerçek oldu, millî tank üretimi başladı. Ülkeyi, CHP ve tek parti cenderesinden kurtaran, ekonomik bir sıçramayı gerçekleştiren, yaşatan Adnan Menderes de idam sehpasına yollandırılmıştır. Menderes’in suçu neydi? Bu darbeci zihniyet, ülkenin içine düştüğü krizden kurtaran Refahyol Hükûmetini de bu manşetlerle alaşağı etmişti. Bu ülkenin kalkınması için çabalayan Sultan Abdülhamid’den Turgut Özal’a, Adnan Menderes’ten Recep Tayyip Erdoğan’a her bir lider, aynı cümlelerle, bugünkü gibi itham edildi, iftira atıldı, ‘diktatör’ denildi. Özal milletin bağrında yaşıyor, Menderes milletin bağrında yaşıyor, Abdülhamid milletin bağrında yaşıyor, Abdülaziz milletin bağrında yaşıyor. ‘Erdoğan’ın da akıbeti Menderes gibi olacak’ diye birileri rakı masalarında konuşuyor. Avcunu yalayacaklar. Bu millet liderini yedirtmedi, yedirtmeyecek. Kimsenin endişesi olmasın.”

3/ 7
Külünk’den fotoğraflı Erdoğan savunması

Külünk, konuşması sırasında kendisine “Atatürk nerede yaşıyor? Atatürk nerede?” diye laf atan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’ye de şu yanıtı verdi: “Mustafa Kemal de yaşıyor, elbette yaşıyor. Mustafa Kemal’in de yaşadıkları, bir gün, tarih üzerinde daha açık olarak ortaya çıkacaktır. Mustafa Kemal’i cezalandırmak isteyen akılla, 17 Aralık’taki yeşile bulandırılmış portakal rengi darbe girişimi arasında, 28 Şubatın aklı arasında hiçbir fark yoktur. O da ‘millî devlet’ dediği için Mustafa Kemal cezalandırılmak istenmiştir ve Millî Şef üzerinden.”

4/ 7