Kuraklık korkutan boyutlara geldi

Kuraklık yurt genelinde korkutucu boyutlara ulaştı

Kuraklık korkutan boyutlara geldi

Türkiye'de kuraklık artık korkutan boyutlara ulaştı. Gün geçmiyor ki bir gölden, barajdan kuraklık fotoğrafları, çatlamış toprak resimleri ajanslara düşmesin. Anadolu Ajansı'ndan geçen fotoğraflarda Van'da bulunan ve bölge için çok önemli bir kaynak olan Zernek Barajı'nın kuruduğu görülüyor. Bunun dışında sadece bugün Burdur ve Adıyaman'dan da kuraklık fotoğrafları ulaştı.

1/ 31
Kuraklık korkutan boyutlara geldi

Van'ın Gürpınar ilçesini besleyen Zernek Barajı'nda su düzeyi, son 30 yılın en alt seviyesine düştü. Her yıl çiftçinin sulaması bittiğinde barajdaki su seviyesinin yüzde 50 oranında olduğunu belirten Gürpınar Sulama Birliği Başkanı Mehmet Avcı, "Şu anda seviye yüzde 20'de. Bu da gelecek yıl için tehlikenin işareti." dedi.

2/ 31
Kuraklık korkutan boyutlara geldi

Kuraklık, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiyi de endişelendirmeye başladı.

3/ 31
Kuraklık korkutan boyutlara geldi

Bu yıl yağışların az olması Van'da sulama amaçlı kurulan Zernek Barajı'nı neredeyse kuruttu. 105 milyon metreküp su depolanan barajda, sulama sezonunun bitimine 10 gün kala yüzde 20 oranına kadar düştü. Suların çekilmesinden dolayı balıkçı teknelerinin bile karada kaldığı baraj gölünün büyük bir kısmında derin çatlaklar oluştu.

4/ 31