Kuranı böyle yaktılar !

Batı Şeria'daki aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler, Filistin'in Salfit kasabası yakınlarında bir camiyi yaktı.

Kuranı böyle yaktılar !

Batı Şeria'daki aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler, Filistin'in Salfit kasabası yakınlarında bir köyde camiyi ateşe verdi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak camiye yapılan saldırıyı sert bir şekilde kınadı.

1/ 11
Kuranı böyle yaktılar !

Salfit köyü yakınlarındaki, yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı Yasuf köyündeki El-Kebir camisi, bugün saat 04.00 sıralarında aşırı sağcı yerleşimciler tarafından yakıldı. Yasuf köyünün Belediye Başkanı Abdülrahim Musle, yerleşimcilerin caminin kapısı kırarak, ikinci katını ateşe verdiğini bildirdi. Musle, camideki Kur'an-ı Kerim ve halıların yandığını söyledi.

2/ 11
Kuranı böyle yaktılar !

Salfit Valisi Mühir El-Abuşi de İsrail askerlerinin, Filistinlileri yerleşimcilerin terörüne karşı korumada çok az şey yaptığını belirtti.

3/ 11
Kuranı böyle yaktılar !

Yahudi yerleşimciler, caminin zeminine İbranice "Öcümüzü alacağız", "Hepinizi yakacağız", "Bedelini ödeyeceksiniz" yazdı. "Bedelini ödeyeceksiniz" sloganı, bundan önce de bazı yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin veya yerleşim oluşumlarının boşaltılması sırasında, aşırı sağcı yerleşimciler tarafından kullanılmıştı.

Köy sakinleri yangını sürdürmek için camiye koşarken, Filistin güvenlik güçleri de olayı soruşturmaya başladı.

4/ 11