Küresel ısınmanın 5 etkisi

Pek çok insanın fazla umursamadığı küresel ısınma bakınız neleri nasıl etkiliyor..

Küresel ısınmanın 5 etkisi

Kutup buzullarının erimesi. Pek çok insanın fazla umursamadığı bu olgu bakınız neleri nasıl etkiliyor: 1- Deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor. 2- Ekosistem dengesini bozuyor. Birçok bitki ve canlı türü yok oluyor. 3- Buzulların erimesiyle okyanus suyundaki tuz oranı azalıyor. Bu da su akımlarını değiştirp, atmosferde de değişimlere neden oluyor. 4- Kutuplardaki buzulların beyaz olması güneş ışınlarının yansıtılmasını sağlıyor. Böylelikle atmosferdeki ısı azalıyor. Kutuplar eriyince yansıtma işlevini okyanuslar yerine getirecek. Ancak koyu renk güneş ışınlarını daha az yansıtacak ve atmosferdeki ısı daha da artacak.

1/ 6
Küresel ısınmanın 5 etkisi

Hastalıklar ve salgınlar artacak. Kuzey bölgelerdeki ülkelerde havalar ısınacak. Dolayısıyla hastalık taşıyan böcekler bu ülkelere de göç edecek. Tedavisi mümkün olan sıtmanın hala can alması da küresel ısınmanın bir etkisi sayılıyor.

2/ 6
Küresel ısınmanın 5 etkisi

Okyanus suları ısınacak, kasırgalar artacak. Bugüne kadar kasırgaların pek görülmediği yerlerde de kasırglar ortaya çıkacak. Kasırgalar, dünyanın dört bir yanında her an bir tehdit olacak.

3/ 6
Küresel ısınmanın 5 etkisi

Kuraklık ve sıcak dalgaları artacak. Afrika daha da kurak olacak. Avrupa'da da kuraklık hayatı olumsuz etkileyecek. Buna bağlı toplu ölümler bile görülebileceği belirtiliyor.

4/ 6