Kürtlere silahlanın çağrısı

Irak'ta Kürtlere, 'ışid'e karşı silahlanın' çağrısı

Kürtlere silahlanın çağrısı

IRAK'ın Anbar Kenti'nde Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlı silahlı gruplar ile Irak ordusu arasındaki çatışmalar devam ederken, bu bögelerde yaşayan Kürtlerin İŞİD'in saldırılarına karşı silahlanmaları istendi. Irak Kürt Bölgesi Peşmerge Bakanı Cebar Yawer, peşmergelerin teyakkuz halinde olduğunu ve Kürt bölgesinin dışında yaşayan Kürtleri korumak için bir güvenlik hattı oluşturduklarını açıkladı.

(DHA)

1/ 7
Kürtlere silahlanın çağrısı

Irak'ta bir çok bölgede kontrolü ele geçirmeye çalışan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak ordusu arasındaki çatışmalar artarak devam ederken, çatışmaların kendi bölgelerine de sıçrayabileceğine karşı Kürt Bölgesi de alarma geçti. Irak Kürt bölgesinde yayın yapan 'Dengeazad' internet sitesindeki habere göre, Bölgesel Kürt Hükümeti Peşmerge Bakanı Cebar Yawer, Peşmerge güçlerinin Kürdistan Bölgesi Hükümetinin yönetimi dışında kalan Kürdistani Bölgelere yönelik El Kaide terör örgütünün girişimlerini önlemek için teyakkuz halinde beklediklerini söyledi. Yawer, şöyle dedi:

2/ 7
Kürtlere silahlanın çağrısı

"Peşmerge Bakanlığı'na bağlı tugaylar, 70 ve 80'inci birlikler ile bölge emniyet ve polis güçleri tarafından bu bölgelerin emniyetini destekleme faaliyeti oluşturulmuştur. Bu çalışmalara Hewice'de yaşanan gelişmelerden sonra Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Peşmerge Bakanlığı tarafından karar verilmiştir. Biz Kürdistan Bölgesi hükümetinin idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde bir emniyet ve savunma hattı oluşturduk.

3/ 7
Kürtlere silahlanın çağrısı

Bu hat Neftexan'dan başlayarak, Celewla, Seadiye, Qeretepe bölgelerini içine alarak Duzxurmatu'ya ulaşmakta Kerkük'ün batısını geçerek, Dubz'un batısına oradan da Maxmur, Şengaru, Beşiqe, Şêxan ve Pêşxapur bölgelerine kadar ulaşmaktadır. Bu güçlerin görevi Irak Anayasası'nın 140'ıncı maddesi uygulamaya sokuluncaya kadar ve bu bölgelere ilişkin sorunlar tamamen çözülünceye kadar bu bölgelerdeki vatandaşların can ve mal güvenliklerini sağlamaktır."

4/ 7