Libyada isyan büyüyor!

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin iktidarı bırakması için başlayan gösterilere sert şekilde karşılık veriliyor.

Libyada isyan büyüyor!

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin iktidarı bırakması için başlayan gösterilere sert şekilde karşılık veriliyor. Altıncı gününe giren olaylarda ölü sayısının 200'ü geçtiği bildirilirken, olayları kontrol altına almak için sınır tanımayan güvenlik güçlerinin, çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu göstericilerin üzerine ateş açtığı ileri sürüldü.

1/ 31
Libyada isyan büyüyor!

Kuzey Afrika'nın petrol zengini ülkelerinden Libya'da gerginlik tırmanıyor. Ülkenin birçok şehrinde 42 yıldır yönetimde olan Muammer Kaddafi'ye karşı protestolar giderek büyüyor. Gösterilerin yoğunlaştığı Bingazi ve El Beyda şehirlerinde güvenlik güçlerinin sert müdahalesine rağmen, göstericiler eylemlerine ara vermedi. Polisin, önceki gün hayatını kaybeden 35 kişi için düzenlenen cenaze törenine gelenlerin üzerine ateş açması sonucunda 15 kişinin ölmesi de göstericileri durduramadı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ölü sayısının 100'ü aştığını bildirirken, muhalifler sadece Bingazi'de 200'den fazla cenaze olduğunu iddia ediyor. Güvenlik güçlerinin sert tedbirleri, ülkedeki bazı Müslüman liderlerin de tepkisini çekti. 50 kanaat önderi, ajanslara da gönderdikleri mektupla polisi, insanları öldürmekten vazgeçmeye çağırdı. Türkiye ise vatandaşlarını tahliye etmeye çalışıyor. İlk olarak dün sabah THY'ye ait tarifeli uçakla 112, Libya Havayolları'na ait uçakla 144 olmak üzere toplam 256 kişi Türkiye'ye geldi. Akşam saatlerinde de THY uçağı 287 yolcuyu daha Atatürk Havalimanı'na indirdi. Türk firmalarına ait işyerleri ve şantiyelere yönelik yağmalama hadiseleri de endişeleri artırıyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı, işçiler için Libya İzleme Masası kurdu.

2/ 31
Libyada isyan büyüyor!

Libya'da altıncı gününe giren gösterilerde İnsan Hakları İzleme Komitesi'ne göre ölenlerin sayısının 233 olduğu belirtiliyor. Güvenlik birimlerinin Bingazi kentinde önceki gece düzenlenen cenaze törenine katılanların üzerine kurşun yağdırdığı ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda göstericinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Başkent Trablus dışında kentlerin büyük çoğunluğunda kontrolü kaybeden Kaddafi'nin, bazı Afrika ülkelerinden getirttiği keskin nişancılarla göstericileri avlamaya ve yıldırmaya çalışması dikkat çekiyor.

3/ 31
Libyada isyan büyüyor!

Özellikle Bingazi kentindeki olayların çok sert bir biçimde devam ettiği vurgulanıyor. Uluslararası ajanslar ve televizyon kanallarına telefonla ulaşan göstericiler, yollara barikatlar kurarak güvenlik güçlerinin girişini engelleyen halkın vargücüyle teslim olmamak için direndiğini, şehrin tam bir savaş meydanına döndüğünü belirtiyor. Cuma günü yine Libya güvenlik güçleri Bingazi kentinde düzenlenen cenaze merasimine müdahale etmiş, olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

4/ 31