Linç için beklediler..

Tunceli'de AK Parti eski İlçe Başkanı Çolak’ın 14 yaşında zihinsel engelli bir kıza tecavüz ettiği iddia edildi.

Linç için beklediler..

Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde Ak Parti eski İlçe Başkanı Rıza Ç.’nin 14 yaşında zihinsel engelli bir kıza tecavüz girişiminde bulunduğu iddiaları ilçeyi karıştırdı. Rıza Ç. çevresinde toplananlardan silah tehdidiyle kurtulup İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne sığınırken, sayıları yaklaşık 2 bine ulaşan öfkeli kalabalık saatlerce kaymakamlık önünde bekleyip şüphelinin kendilerine verilmesini istedi. Gerginliğin sürdüğü ilçede polis ve jandarma sıkı güvenlik önlemleri aldı.

1/ 11
Linç için beklediler..

VATANDAŞLAR GÖRDÜ

Ovacık’ta Ak Parti eski İlçe Başkanı Rıza Ç, iddialara göre dün öğleden sonra ilçe dışında kendisine ait cipin içinde zihinsel engelli 14 yaşındaki A.K.’yi yarı çıplak halde olduğu halde soyup tecavüz girişiminde bulunurken çevrede bulunan iki kişi tarafından görüldü. Vatandaşların cipin yayına giderek kızı kurtarmaya çalıştığı sırada Rıza Ç.'nin tabancasını çekerek, “Buradan uzaklaşın yoksa sizi vururum” diyerek tehdit ettiği öne sürüldü. Eski ilçe başkanı, daha sonra arabasıyla birlikte hızla olay yerinden kaçarken, kendisine engel olmak isteyen Murat Yerlikaya'ya çarptı. Yerlikaya yaralanırken, Rıza Ç. aracıyla birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne sığınarak can güvenliği olmadığını söyledi.

2/ 11
Linç için beklediler..

2 BİN KİŞİ TOPLANDI

Olayın duyulmasının ardından ilçede esnaf kepenk kapattı, aralarında çocuk ve kadınlarında bulunduğu Ovacıklılar, Emniyet Müdürlüğü’nün hemen yanında bulunan Kaymakamlık binası önünde toplanıp, Rıza Ç.’nin kendilerine teslim edilmesini istedi. Kısa sürede kalabalığın 2 bin kişiye ulaşması üzerine, polisin yanı sıra jandarmada takviye olarak ilçede geniş güvenlik önlemleri aldı. Bir grup ise ilçe caddelerinde yürüyüş düzenleyip, ‘Dersim onurdur, onuruna sahip çık’, sloganları attı. İlçe Jandarma komutanlığı yetkilileri, toplanan kalabalığı sakinleştirmek için yoğun çaba harcarken, zanlının elerinde olduğunu ve gerekli yasal sürecin başladığını ve konunun örtbas edilmeyeceği yönünde konuşmalar yaptı.

3/ 11
Linç için beklediler..

ZIRHLI ARAÇLA GÖTÜRÜLDÜ

Bu arada şüpheli Rıza Ç., zırhlı bir araca konularak gizli bir şekilde İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülüp, burada Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alındı. Savcı Rıza Ç:’nin yanı sıra görgü tanıklarının da ifadesine başvurdu.

Öte yandan vatandaşların slogan attığı sırada adliyeden çıkan bir savcının, “İçinizde aklı başında biri yok mu ? Onunla konuşalım” dediği iddia edilirken, kalabalık buna da tepki gösterip, savcının kendilerinden özür dilemesini istedi.

4/ 11