Maden ocağında son dua

İşte Zonguldak’ta yaşanan facia yerinden ilk fotoğraflar...

Maden ocağında son dua

28 madenciye mezar olan Zonguldak’taki Karadon maden ocağında nasıl bir cehennem yaşandığı, facia yerinden gelen ilk fotoğraflarla ortaya çıktı.

1/ 11
Maden ocağında son dua

Yerin yüzlerce metre altında 5 tonluk vagonları savurup raydan çıkaran, ortalığı cehenneme çeviren korkunç patlamada mahsur kalan madencilerin duvarlara yazdıkları son cümleler olan “Sen kurtar Allah’ım” görenlerin kanını dondurdu.

2/ 11
Maden ocağında son dua

ZONGULDAK’ta, 17 Mayıs’ta meydana gelen grizu patlamasında 28 işçinin hayatını kaybettiği, 2 işçiye ise ulaşılamayan TTK Karadon Müessese Müdürlüğü ocağı ilk kez görüntülendi. Yapılan çalışmalara rağmen facianın izlerinin silinmediği madenin duvarlarındaki “Sen kurtar Allah’ım” yazısı görenlerin tüylerini diken diken etti. Eğilen raylar, raydan çıkarak devrilen vagonlar ile madencilerin parçalanmış baret ve çizmeleri patlamanın şiddetini bir kez daha gözler önüne seriyordu.

3/ 11
Maden ocağında son dua

Bir ayda açıldı

Su birikintilerinin oluşturduğu küçük göletlerin yanı sıra tavan kısmından düşen malzemeler ile taş ve toprak parçalarının hakim olduğu zeminde güçlükle yürünüyordu. TTK Genel Müdürü Burhan İnan, eksi 540 kodunda yüklenici firmanın kurum adına galeri sürme çalışmaları esnasında grizu patlamasının meydana geldiğini hatırlatarak, şunları anlattı: “Patlama, Yeni Servis Kuyusu’nda olduğu için ana kafesi çalıştıramadık. Olayın ikinci günü 3 kişilik kurtarma kafesini çalıştırmayı başardık. Eksi 540 koduna bu kuyudan ulaşabildik. Gelik kuyusundan da kaza yerine ulaşma şansı aradık. Kaza mahalline 300 metre kala göçük meydana gelmişti. Daha sonra arkasından da yeni göçükler oluştu. Göçükleri açma işi yaklaşık bir ay sürdü. Biz patlamanın meydana geldiği kuyudan kurtarma kafesini çalıştırıp tahlisiyeci arkadaşlarımız ve diğer çalışanlarımızın özverili çalışmaları neticesinde 28 madencinin cenazesini aldık. Eğer bu kafesi çalıştıramasaydık, göçüklerin açılmasını bekleyecektik ve cenazeleri 1 ay sonra alabilecektik.”

4/ 11