Manisa'da ''siyah elmas'' ormanı bulundu !

Manisa'da ''siyah elmas'' ormanı bulundu !

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisa'nın Demirci ile Soma İlçesi'nde toplam 11 hektarlık zengin trüf ormanı tespit ettiklerini, işletmesini yöre halkına vererek ekonomiye katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

1/ 6
Manisa'da ''siyah elmas'' ormanı bulundu !

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "Siyah Elmas" olarak değerlendirilen ve kilosu 1000 Euro'ya satılan trüf mantar yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için başlattığı çalışma kapsamında Demirci İlçesi'nde 1, Soma İlçesi'nde ise 10 hektarlık trüf ormanı tespit edildi. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisa'da tespit edilen doğal trüf ormanlarının koruma altına alındığını anlatırken şöyle konuştu:

2/ 6
Manisa'da ''siyah elmas'' ormanı bulundu !

"Demirci ilçemizde 1 hektarlık alanda, daha çok Soma İlçemizde Çerkez Hamidiye Mahallesi civarlarında ise bir kısmı mera, bir kısmı ormanlık alan olmak üzere yaklaşık 10 hektarlık alanda zengin trüf sahası tespit ettik. Önümüzdeki dönemde trüf ormanın daha da zenginleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmamız olacak. Hem ülke hemde o bölgedeki yöre halkına ekonomik anlamda katkı sağlaması hususunda planlama çalışmaları yapılıyor."

3/ 6
Manisa'da ''siyah elmas'' ormanı bulundu !

SOMA'NIN "YENİ KARA ELMASI'; TRÜF

Özellikle Soma İlçesi'nde keşfedilen zengin trüf ormanını yöre halkının ekonomisine önemli katkı sağlayabileceğini dile getiren Bölge Müdürü Aybal, şöyle konuştu:

"Siyah elmas" olarak nitelendirilen trüf mantarı Soma ilçemize yeni bir boyut kazandırabilir. Şuanda bu alanın koruması tamamen Manisa Orman İşletme Müdürlüğümüzde. Şimdi bu bölgemizde ne kadar trüf mantarı yetiştirilebilir, nasıl yaygınlaştırılabilir, işletmesi nasıl yapılabilir konularında gerekli çalışmaları başlattık. Önümüzdeki süreç içerisinde planlamamızı tamamladıktan sonra buranın işletmesini bölge halkımız içinde meraklı olanlara vereceğiz. Böylece hem kendi, hem ilçe hemde ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız."

4/ 6