Marmarayın açılmasına sayılı günler kaldı

Marmaray'ın açılmasına sayılı günler kaldı

Marmarayın açılmasına sayılı günler kaldı

İSTANBUL Boğazı’nın altından kıtalar arası geçişi 4 dakikaya indirecek Marmaray Projesi’nde, 29 Ekim açılışı için geri sayım başladı. 2 Ağustos’ta test sürüşlerine başlanacak projenin çok önemli teknolojik detaylara sahip olduğunu anlatan Marmaray Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen, “Hat gece 00.00’dan 05.00’a kadar sadece yük trenlerine hizmet verecek. Bu saatlerde yolculara açık olmayacak. Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme (Kadıköy) arası 19 dakikada olacak” dedi.

1/ 28
Marmarayın açılmasına sayılı günler kaldı

İSTANBUL Boğazı’nı deniz altından birbirine bağlamak birçok düşünürün, dahinin ve sultanların yüz yıllarca hayalini süsledi. Boğaz altından geçen projelerden, en eskisi ünlü dahi Leonardo da Vinci’ye aitti. Ayrıca 1904 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından Fransızlara benzer bir proje çizdirildiği biliniyor. Boğaz’ı deniz altından birbirine bağlamak Cumhuriyet döneminde de üzerinde yıllarca çalışılan hayallerden birisi oldu. Yılların hayalini içinde barındıran Marmaray Projesi “son makyajını” tamamlayarak açılışa hazırlanıyor.

2/ 28
Marmarayın açılmasına sayılı günler kaldı

İLK SEYAHAT KUM TORBALARINA Üç etaptan oluşan Marmaray Projesinin, 13,6 kilometrelik güzergahtan oluşan Demiryolu boğaz tüp geçiş kısmında sona gelindi. Test sürüşleri boyunca tren setlerinin ilk “yolucuları” kum torbaları olacak.

3/ 28
Marmarayın açılmasına sayılı günler kaldı

İnsan ağırlıklı ve ağırlıksız olarak yapılacak iki ayrı test sonunda proje tamamlanacak. Marmaray Bölge Müdürü Özmen, 29 Ekim’den sonra TCDD işletmesine devredilecek projenin, planlanan sefer sayıları için şu bilgileri verdi:

4/ 28