Marmaris'teki darbecilerin kimlikleri belli oldu

Marmaris'teki darbecilerin kimlikleri belli oldu

Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele saldırdıktan sonra kaçan ve 12 gündür aranan 11 askerin kimlikleri belirlendi. Bu askerlerden 10'unun hem sivil hem de üniformalı fotoğrafları yenilenip, aramaya katılan bölgedeki tüm birimlere "acil" koduyla dağıtıldı. Akyaka bölgesinde yoğunlaştırılan aramalarda, komando ve özel timlerin yanı sıra askeri helikopter, Casa tipi uçak ile insansız hava araçları da bölgeye kaydırıldı. Bu arada gözaltındaki 7 askerin yakanlamasına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

1/ 9
Marmaris'teki darbecilerin kimlikleri belli oldu

Darbe girişimi içerisinde yer alan bir grup asker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te tatilini geçirdiği otele saldırı düzenlenmişti. Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan Marmaris'e gelen SAT ve MAK timleri, başarısız operasyon sonrasında, iki şehit veren polisin büyük çabasıyla, helikopterlerin alçalamaması üzerine, ormanlık alanda kaçmak zorunda kalmışlardı. Bu askerlerden Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı "Paşa" lakaplı Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu, Binbaşı Taner Berber, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Hava Piyade Kıdemli Çavuş Erkan Çıkat, Hava Piyade Kıdemli Çavuş, Ömer Faruk Göçmen ile Hava Piyade Kıdemli Çavuş Abdulhamit Gül Erdem, günler sürene takip sonrasında, geçen pazartesi günü yakalandı. Bu askerlerin ifade işlemlerinin Muğla Emniyet Müdürlüğü'nde devam ettiği açıklandı.

2/ 9
Marmaris'teki darbecilerin kimlikleri belli oldu

ARANAN DARBECİ ASKERLERİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Gözaltına alınan 7 askerin verdiği bilgilerden, SAT ve özel kuvvetlerdeki araştırmalardan sonra saldırıya katıldıktan sona firari durumunda olan 11 askerden 10'unun kimliği tespit edildi. Bu askerlerin, Şükrü Seyman, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz ve Muhammet Burak İpek olduğu belirlendi.

Darbeci bu askerlerin hem üniformalı hem de sivil giyimli fotoğrafları, acil koduyla, bölgede arama tarama faaliyetlerine katılan tüm ekiplere dağıtıldı. Ekipler, denetimlerini bu fotoğraflar üzerinden yapmaya başladı.

3/ 9
Marmaris'teki darbecilerin kimlikleri belli oldu

ARAMANIN MERKEZİ AKYAKA OLDU

Bu arada elde edilen bilgiler ve ihbar yoğunluğu sonrasında arama tarama faaliyetleri, Akyaka bölgesinde yoğunlaştırıldı. Bu bölgeye ek jandarma komando ve polis özel timleri, kaydırıldı. Bunların yanı sıra askeri helikopter, Casa tipi termal gözetleme yapabilen uçak ile insansız hava araçları da bölgeye gönderildi. Yine Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı botlar da Gökova Körfezi'ndeki tekneler üzerinde denetimler yapıyor. Firari askerin bulunduğu düşünülen Akyaka, Gökova Körfezi, Akbük bölgesi, havadan, denizden, karadan kontrol edilmeye başlandı.

4/ 9