Marsta hayat varmış

Bilimadamlarının Mars'ta bulduğu metan gazı heyecan yarattı.

Marsta hayat varmış

Mars’ta hayat olduğuna dair yedi yıldır yürütülen araştırmalar nihayet meyvelerini vermeye başladı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, (NASA) uzmanları gezegenin çevresinde ve üzerinde aynı dünyaya benzer, metan gazı bulutları bulduğunu açıkladı. Metan gazı sadece canlı organizmalar tarafından biyolojik aktivite sonucunda ortaya çıkıyor.

1/ 6
Marsta hayat varmış

Yani bu gaz, birkaç istisna dışında sadece canlı bakteriler, mikroplar tarafından üretiliyor. Dünyadaki metan gazının yüzde 80’i de canlılar tarafından üretiliyor. Sadece yüzde 20’si volkanik hareketler nedeniyle ortaya çıkıyor. Ancak Mars’ta bilinen bir volkanik hareketlilik bulunmuyor.

2/ 6
Marsta hayat varmış

Uzmanlara göre Mars’ın atmosferindeki metanın tek bir açıklaması var. Yüzeydeki buzların altında, “metanojen” denilen ve metan üreten bakterilerin varlığı.

3/ 6
Marsta hayat varmış

En büyük kanıt

İngiliz The Sun gazetesine konuşan Mars uzmanı İngiliz Profesör Colin Pillinger’a göre, metanın bir gezegende bulunması, o gezegende hayat olduğu anlamına geliyor. Nasa’dan yapılan açıklamada bulunan metan gazının Mars’ta hayat olduğuna dair bugüne kadar bulunan en büyük kanıtlar olduğu belirtildi. Uzmanlar, gezegen yüzeyinin altında yaşayan bakteriler veya mikropların, metanı ürettiklerini düşündüklerini söyledi.

4/ 6