Mart ayına damga vuran olaylar

Mart ayına damga vuran olaylar

4+4+4 modeli siyaseti karıştırdı… Zorunlu eğitimi 4+4+4 modeli ile kesintili olarak 12 yıla çıkartan yasa teklifi, Mart ayı gündemine deyim yerindeyse damga vurdu. Kanun teklifinin, Meclis Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu'ndaki görüşmelerinde milletvekilleri arasında çıkan kavga, partiler arasında söz düellosuna dönüştü. Yasa teklifini protesto etmek için CHP'nin Tandoğan Meydanı'nda yaptığı grup toplantısı, 30 bin kişinin katılımıyla bir mitinge dönüştü. Pek çok sendikanın da karşı çıktığı '4+4+4' yasa teklifinde ayrıca, ortaokul ve liselerde Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatının, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulmasına dair bir değişiklik de yapıldı. Meclis'te 295 oyla kabul edilerek yasalaşan eğitimde 4+4+4 modeli, ay boyunca 1.136 haber ve yazıya konu edildi.

1/ 20
Mart ayına damga vuran olaylar

Ahmet Şık ve Nedim Şener 375 gün sonra serbest Ergenekon davası kapsamındaki Oda TV soruşturmasında tutuklu bulunan gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tahliye edilmeleri, gündemde oldukça yer alan bir diğer konu oldu. Tutukluluklarının 375. gününde serbest bırakılan gazeteciler Türk basınının dışında, batı medyasından da ilgi gördü. Avrupa Parlamentosu'nda (AP), Türkiye'deki gazetecilere yönelik davaları izlemek için kurulan 'Ad Hoc Delegasyonu' ve AP Liberal Grubu tarafından Brüksel'e davet edilen Ahmet Şık, ay genelinde 6 bin 391 haberde yer bulurken, Nedim Şener ise 6 bin 472 haber ve yazı ile medyada yer aldı.

2/ 20
Mart ayına damga vuran olaylar

Zaman aşımı kararı tartışma neden olduAy boyunca, öne çıkan konulardan bir diğeri ise Sivas davasının zaman aşımına uğraması oldu. Muhalefet dahil pek çok siyasi ve sivil çevreler tarafından tepkilere yol açan zaman aşımı kararı, Cumhurbaşkanı Gül'ün de dikkatini çekti ve Gül, olayın tam aydınlatılması gerektiği yönünde görüşlerini bildirdi. Buna karşın, Başbakan Erdoğan ise bu yorumlara karşı çıkarak, davadaki zaman aşımı kararının sadece 5 sanık için verildiğini hatırlattı.

3/ 20
Mart ayına damga vuran olaylar

Türkiye şehitlerine ağladı NATO'nun Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) Harekâtı kapsamında Afganistan'da görev yapan 12 Türk askerinin, meydana gelen helikopter kazasında şehit olması ülkeyi yasa boğdu. Kaza nedeniyle Başbakan Erdoğan Almanya gezisini iptal ederken, şehit cenazelerine katılım için siyasi partilerin grup toplantılarını erteledikleri gözlendi. Mart ayında, bir şehit haberi de Şırnak'tan geldi. Şırnak'ın Cudi Dağı'nda düzenlenen bir operasyonda 5 askerin şehit düştüğü haberi, başta aileleri olmak üzere tüm Türkiye'yi üzdü. Şehit haberleri, Mart ayı boyunca 70 bin 690 kez basında yer aldı.

4/ 20