Meclis arşivi halka açılıyor

Meclisin 11 milyon 500 bin sayfalık arşivi, elektronik ortama yüklenerek halka açılıyor.

Meclis arşivi halka açılıyor

Meclisin 11 milyon 500 bin sayfalık arşivi, elektronik ortama yüklenerek halka açılıyor. 1961’den beri Meclisin sığınağında hizmet veren arşiv, yeni binaya taşındı.

1/ 7
Meclis arşivi halka açılıyor

Arşivde, TBMM’nin kuruluşundan günümüze kadarki yasama faaliyetlerinin yanı sıra Meclisi Mebusan ve Meclisi Ayan’ın 1908’den itibaren tutanakları da yer alıyor. TBMM’nin 1961 yılından beri kullandığı parlamento binasının sığınağında bulunan arşivde, yeniden yapılanmaya gidildi.

2/ 7
Meclis arşivi halka açılıyor

Dikmen girişinde yeni yaptırılan Ziyaretçi binasının alt katları, arşiv binası olarak düzenlendi. TBMM Genel Kurulu ve kulislerin alt katında bulunan sığınakta yer alan dokümanlar, Genel Evrak ve Arşiv Müdürlüğü tarafından yeni arşiv binasına taşındı.

Sadece araştırmacılara hizmet veren Meclis arşivi, internet ortamına aktarıldıktan sonra bütün vatandaşların kullanımına açılacak. Arşivde, TBMM’nin kuruluşundan günümüze kadarki yasama faaliyetlerinin yanı sıra Meclisi Mebusan ve Meclisi Ayan’ın 1908’den itibaren tutanakları da yer alıyor. Arşivde, şimdiye kadarki milletvekilleri ile personelin özlük dosyaları da bulunuyor.

3/ 7
Meclis arşivi halka açılıyor

Arşivde, şimdiye kadar çıkarılan kanunlar, kararlar ve kadük kanunlarla birlikte, milletvekili mazbataları da muhafaza ediliyor.

1908’den itibaren korunan arşivde yaklaşık 11 milyon 500 bin sayfalık doküman bulunuyor.

Genel Kurulun, gizli oturum tutanakları ise “Gizli Arşiv” bölümünde muhafaza ediliyor.

4/ 7