Meclisin çatısı aktı

TBMM Genel Kurulunda çatıdan damlayan su ara verilmesine neden oldu.

Meclisin çatısı aktı

TBMM Genel Kurulunda, DTP'nin, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kuraklığın etkilerinin” araştırılmasını içeren grup önerisi reddedildi. Daha sonra MHP'nin önerisi görüşülürken, CHP'li vekillerin üzerine tavandan su damladı, bu durum vekiller arasında espri konusu oldu...

1/ 7
Meclisin çatısı aktı

Genel Kurulda, ilk olarak, DTP'nin, kuraklığın, hayvancılık ve tarım üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin grup önerisinin bugün görüşülmesine dair grup önerisi ele alındı.

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, küresel ısınmaya karşı önlem alınması gerektiğini ifade ederek, 2030'da Türkiye'de sıcaklığın 2-3 derece artacağını anımsattı. Sakık, küresel ısınmanın en fazla görüldüğü yerlerden birinin Van Gölü olduğunu, gölün yavaş yavaş kuramaya başladığını söyledi. Sakık, “Doğayla oynamayalım, doğa çocuklarımızın, hepimizin geleceğidir” dedi.

2/ 7
Meclisin çatısı aktı

Sakık, İran'da Mahmud Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığına seçilmesinden bu yana idamların arttığını, 346 kişinin idam edildiğini iddia ederek, “Son olarak İran'da 6-7 kişi idam edildi. Yanı başımızda, insanlığa karşı suç işleniyor. Parlamento olarak buna seyirci kalamayız” diye konuştu.

Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, DTP'nin grup önerisi aleyhinde yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın, çağın sorunu olduğunu, bu nedenle dünyada ve Türkiye'de sıkıntılar yaşandığını, tarım ve çevre alanında sorunların arttığını belirtti.

3/ 7
Meclisin çatısı aktı

Bu sorunlara karşı Hükümetin önlemler aldığını, daha önce de bu konuyla ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulduğunu anımsatan Çolak, yeni bir komisyonun zaman kaybı olacağını ifade etti.

Çolak, Sakık'ın konuşmasında kullandığı “Kürt coğrafyası” sözünü, “Ülke coğrafyasını, çeşitli etnik gruplara ayırarak dile getirmesini doğru bulmuyorum, ülkeye de yarar getirmez” diye eleştirdi.

4/ 7