Mersin Deniz Park'ın yıkımına başlandı

Mersin Deniz Park'ın yıkımına başlandı

Mersin Deniz Park'ın yıkımına başlandı

MERSİN’de önceki Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Macit Özcan tarafından 35 milyon lira harcanarak yaptırılan ve açılışı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan, ancak bir vatandaşın kamu yararına olmadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurması sonucu yürütmeyi durdurma kararı verilen Mersin Deniz Park’ın yıkımına başlandı.

1/ 10
Mersin Deniz Park'ın yıkımına başlandı

Merkez Akdeniz İlçesi Çamlıbel Balıkçı Barınağı yakınında 5 yıl önce 45 dönüm arazi üzerine yapılan Mersin Deniz Park, iki yıl önce yaz sezonunda tamamlanarak hizmete açıldı. Deniz Park, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İmar Şirket A.Ş. ile Öner Grup tarafından kurulan Akdeniz İnşaat Turizm Limited Şirketi tarafından işletilmeye başlandı.

2/ 10
Mersin Deniz Park'ın yıkımına başlandı

KAMU YARARINA AYKIRI BULUNDU

Ancak Mersin Temiz Toplum Derneği üyesi Hidayet Dinçer, 2012’de Mersin 1’inci İdare Mahkemesi’ne başvurarak, 35 milyon lira harcamayla yapılan Deniz Park’ın Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu, şehir merkezi ve kumsalda en değerli mevkide yer aldığı, proje için harcanan paranın da kamu yararına olmadığını iddia etti. Dinçer’in başvurusu üzerine mahkeme, yaptığı incelemede projenin, kıyı mevzuatı hükümleri ile şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi, projenin mevcut yasalara ve şehircilik ilkelerine uygun olduğunu belirterek Danıştay’a başvurdu. Danıştay 6’ıncı Dairesi, 10 Eylül 2014’te yerel mahkemenin kararını onayladı.

3/ 10
Mersin Deniz Park'ın yıkımına başlandı

BELEDİYE, YIKIMA BAŞLADI

Danıştay’ın bu kararı üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri Mersin Deniz Park’a gelerek yıkıma başladı. İlk olarak metal figürler ve heykellerin söküldüğü yıkımda polis ve zabıtalar da önlem aldı. Metal figürler işçiler tarafından parçalara ayrılıp kepçe ve vinç ile kamyonlara yüklendi. Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz’ın Danıştay’ın kararının ardından ’Müftü Deresi’nin güneyine taşınacak’ dediği Mersin Deniz Park’taki Aquapark başta olmak üzere sökülüp taşınması mümkün olan parçaların bu bölgeye kurulacağı belirtildi.

4/ 10