Meydanlarda sabaha kadar demokrasi nöbeti

Meydanlarda sabaha kadar demokrasi nöbeti

Vatandaşlar, FETÖ üyesi bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için bağımsızlığın simgesi Türk bayraklarıyla meydanları doldurdu. Demokrasiye ve milli iradeye hazırladıkları pankartlarla da sahip çıktığını gösteren vatandaşlar, Edirne'den Van'a, Ankara'dan Diyarbakır'a tüm illerde meydanları kırmızı-beyaz renklerle donattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyan halk, darbe girişiminin bu yana geceden sabaha terk etmediği meydanlarda "demokrasi nöbeti" tutmayı sürdürdü. Ankara'da Kızılay, İstanbul'da ise Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da öne çıkan protestolarda vatandaşlar meydanlara sığmadı, demokrasi şehitleri için Kısıklı Caddesi ile Beştepe Millet Camisi'nde mevlit okutuldu

1/ 17
Meydanlarda sabaha kadar demokrasi nöbeti

Yurt genelinde vatandaşlar, Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi bir grup asker tarafından  yapılan darbe girişimine tepki göstermek için ellerinde Türk bayraklarıyla  meydanlara akın etti. FETÖ/PDY mensubu askerlerin darbe girişiminin hemen ardından  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara  gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişiminin başarılı  olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbecilerin hiçbiri başarılı olamamıştır."  çağrısı üzerine meydanlara çıkan vatandaşlar, cumartesi akşamı olduğu gibi pazar  akşamı da meydanları boş bırakmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyan kadın erkek, genç yaşlı  binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha terk etmediği meydanlarda  "demokrasi nöbeti" tutmayı sürdürdü.

2/ 17
Meydanlarda sabaha kadar demokrasi nöbeti

ağımsızlığın simgesi Türk bayraklarıyla meydanları dolduran,  demokrasiye ve milli iradeye hazırladıkları pankartla da sahip çıktığını gösteren  vatandaşlar, Edirne'den Van'a, Ankara'dan Diyarbakır'a tüm illerde meydanları  kırmızı-beyaz renklerle donattı.

 

Ankara'da Kızılay, İstanbul'da ise Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı'da öne çıkan protestolarda  vatandaşlar meydanlara sığmadı.

Kısıklı Caddesi ve Beştepe'de mevlit okutuldu

Üsküdar Belediyesi tarafından, FETÖ'nün askeri darbe girişimi  sırasında hayatını kaybedenler için Kısıklı Caddesi'nde mevlit okutuldu.

Demokrasi şehitleri için dualar eden vatandaşlar, tekbir getirerek  "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "İdam" sloganları attı. Yapılan dualarla  demokrasi şehitleri anılırken, olaylarda yaralananlara da acil şifalar dilendi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Beştepe Millet Camisi'nde mevlit  okutuldu.Beştepe Millet Camisi'nde yatsı namazı sonrasında okutulan mevlide, 3  bine yakın vatandaş çocuklarıyla katıldı. Mevlide katılanlara Türk Kızılayı  ekiplerince kandil simidi dağıtıldı. Darbe girişimine tepki gösteren vatandaşlar,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önünde Türk bayraklarıyla nöbet tutmaya devam  ediyor.

3/ 17
Meydanlarda sabaha kadar demokrasi nöbeti

İstanbul'da Taksim Meydanı'nda ve AKOM binası önünde ellerinde Türk  bayrakları toplanan vatandaşlar, "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Polise  uzanan eller kırılsın", "Millet burada darbeciler nerede" sloganları attı.

Bir grup vatandaş, daha sonra ellerinde Türk bayraklarıyla AK Parti  Kağıthane İlçe Başkanlığı önüne yürüdü.

Kızılay kırmızı-beyaza büründü

Başkent'te, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın çağrısı üzerine meydanlara çıkan  vatandaşlar, Kızılay'da toplandı.  Yaşlı ve çocukların da aralarında olduğu çok  sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla Kızılay'a geldi. Vatandaşlar, meydanda tekbirler getirip, çeşitli sloganlar attı. Bazı AK Parti Ankara milletvekilleri ve sivil toplum örgütü  temsilcileri, meydanda vatandaşlara seslendi. Kızılay'a gelen bazı vatandaşların Doğu Türkistan bayrağı taşıması  dikkati çekti.

4/ 17