MHP nelere hayır dedi?

MHP nelere hayır dedi?

MHP nelere hayır dedi?

1 Kasım seçimlerinde en büyük yenilgiyi, TBMM'de 3. partiyken, 4. parti durumuna gelen MHP yaşadı; MHP'nin 7 Haziran'da 80 olan milletvekili sayısı, 1 Kasım'da 43'e düştü.

1/ 16
MHP nelere hayır dedi?

 7 Haziran sonrasında yaşanan siyasi gelişmelerde, MHP Lideri Devlet Bahçeli ise, izlediği politika ile diğer partiler tarafından "bay hayır" olarak nitelendirildi. Peki, Bahçeli 7 Haziran'dan 1 Kasım'a gelen süreçte nelere "hayır" dedi;

2/ 16
MHP nelere hayır dedi?

* 7 HAZİRAN GECESİ- İLK "HAYIR" KOALİSYON İHTİMALİNE GELDİ

7 Haziran seçimleri nde AKP'nin oyunun yüzde 40'a kadar düştüğü ortaya çıkar çıkmaz, siyasi kulislerde koalisyon partilerinin olası koalisyon ihtimalleri konuşulmaya başlanmıştı. Ama MHP Lideri Devlet Bahçeli, daha 7 Haziran gecesi yaptığı ilk açıklamada, gerek AKP ile, gerekse muhalefetle koalisyon ihtimallerinin hepsine "hayır" mesajı verdi. 7 Haziran akşamı "erken seçimden" bahden Bahçeli, hem olası koalisyonlara, hem de herhangi bir azınlık hükümetine kapıyı kapattı. Bahçeli, “Türkiye’yi AKP’nin azınlığına, birtakım çevrelerin senaryosuna mahkum etmeye de kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olsun” dedi.

3/ 16
MHP nelere hayır dedi?

* 19 HAZİRAN- KILIÇDAROĞLU, "MUHALEFETİN KURACAĞI KOALİSYON" İÇİN BAHÇELİ'YE "BAŞBAKANLIK" ÖNERDİ, BAHÇELİ'DEN ÇOK SERT "HAYIR" GELDi

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "yüze 60'lık bloktan" bahsettikten sonra bir adım daha attı; Parti yetkilileri aracılığıyla, MHP'ye, HDP'nin de dışardan destek vereceği koalisyonun önerisini iletti. Kılıçdaroğlu, ikinci kritik adımı da atarak, "olası bir CHP-MHP koalisyonunda, isterse MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Başbakanlık görevini üstlenebileceği" mesajını da gönderdi. Kılıçdaroğlu'nun "isterse Başbakanlık görevini üstlenebilir" mesajına MHP Genel Başkanı Bahçeli'den olumsuz yanıt, çok sert ifadelerle geldi. Bahçeli, “Vehimli ve telaşlı bir ruh haliyle mezun olmadıkları koltuk ikramına meyledenler, sanıyorum hırslarına yenilenler, ilkeleri çoraklaşanlardır. Koltuk bir amaç değil, vasıtadır. Ülküsüz bir koltuk, ilkesiz ve iradesiz bir duruş akıllıya deli, alime cahil, kahramana korkak demektir” dedi.

4/ 16