Michelle Obama

Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, ABD'nin siyahi ilk First Lady'si oldu.

Michelle Obama

ABD’de Demokrat Partinin adayı Barack Obama’nın ülkenin 44. başkanı seçilmesiyle birlikte, eşi Michelle Obama da ülkenin ilk siyahi başbayanı olarak tarihe geçti.

1/ 6
Michelle Obama

Avukat olan iki çocuk annesi Michelle Obama, seçim kampanyası süresince, farklı bir First Lady olacağının sinyallerini vermişti. Başarılı meslek hayatına rağmen yaşamındaki önceliğinin annelik olduğunu sık sık vurgulayan 44 yaşındaki Bayan Obama, eşinin seçim kampanyasının da ateşli bir savunucusu olmuştu.

2/ 6
Michelle Obama

Bayan Obama kısa süre önce bir dergiye yaptığı açıklamada, eşinin başkan seçilmesi durumunda, annelik görevinin haricinde, öncelikli olarak iş ve aile hayatlarını dengelemeye çalışan kadınların sorunları ile asker ailelerin ihtiyaçlarına odaklanmak istediğini söylemiş ve kampanya sürecinde olduğu gibi gayri resmi olarak eşine danışmanlık yapabileceğini belirtmişti.

3/ 6
Michelle Obama

Chicagolu bir işçi ailesinin çocuğu olan Bayan Obama, ülkenin en prestijli okullarından Princeton üniversitesinde sosyoloji ve ardından Harvard’da hukuk okudu. Burslu okuduğu her iki okulu başarıyla bitiren Obama, Chicago’da bir hukuk firmasında işe başladı. En son Chicago Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan Michelle Obama, eşinden daha fazla kazanıyordu.

4/ 6