Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım

İSTANBUL Kadıköy'deki Haydarpaşa Camisi'nin 47 metre yüksekliğindeki minaresine gizlice tırmanan base jumper sporcusu 40 yaşındaki Cengiz Koçak, serbest atlayış yaptıktan sonra paraşütü ağacın dallarına takıldı.

Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım

İSTANBUL Kadıköy'deki Haydarpaşa Camisi'nin 47 metre yüksekliğindeki minaresine gizlice tırmanan base jumper sporcusu 40 yaşındaki Cengiz Koçak, serbest atlayış yaptıktan sonra paraşütü ağacın dallarına takıldı. Atlayışını kameraya kaydeden Koçak, fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde 'Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım' mesajıyla yayınladı.

DHA

1/ 8
Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım

Kadıköy'deki iki minareli Haydarpaşa Camisi'ne ikindi namazı kılmak için giren Cengiz Koçak, namazdan sonra yanındaki arkadaşıyla birlikte minareye çıkmak için kapıları yokladı. Caminin minaresine çıkan bir kapının açık olduğunu fark eden Koçak, 47 metre yüksekliğindeki minarenin 42'nci metresindeki ikinci şerefeye çıktı. Koçak, aniden şiddetini artıran rüzgara rağmen, arkadaşının yardımıyla hazırlıklarını yaptıktan sonra kendisini boşluğa bıraktı.

2/ 8
Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım

AĞAÇTA ASILI KALDI

Hemen paraşütünü açan Koçak, cami bahçesindeki 2 ağacın arasından geçmeye çalışırken paraşütü ağaçlardan birine takıldı. Ağaçta asılı kalan Koçak, kazayı yara almadan atlattı. Kemerini çözerek ağaçtan inen Koçak, daha sonra paraşütü toplayıp olay yerinden uzaklaştı. Koçak'ın minareye nasıl çıktığını anlayamayan cami cemaatinden bazıları tepki gösterdi. Atlayışını kameraya kaydeden Koçak, minareden atlarken çektiği fotoğrafı sosyal paylaşım sitesi facebook'taki hesabında, 'Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım' mesajıyla paylaştı.

3/ 8
Minareden atlarım, bayramınızı kutlarım


MİNAREDEN İLK ATLAYIŞ

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İran ve Gürcistan'da kule, köprü ve yüksek binalardan atlayışlar yapan Cengiz Koçak, minareden yaptığı atlayışın bir ilk olduğunu söyledi. Base jump yaparken paraşütü açmak için belli bir yükseklik gerektiğini belirten Koçak, 42 metrenin bu tür atlayışlar için yeterli görülmediğini kaydetti. Minareden atlamayı çok istediğini vurgulayan Koçak, camide namaz kıldıktan sonra kapıları kontrol ettiğini belirterek şöyle konuştu:

4/ 8