Muğla'da ''panga'' üretimine başladılar

Muğla'da ''panga'' üretimine başladılar

Muğla'nın Milas ilçesindeki Avşar Ovası'nda aynı zamanda tarla balıkçılığı yapan makine mühendisi Uğur Güllü ile dişhekimi Engin Selçuk, toprak havuzda anavatanı Tayland olan ülkemizde "panga" olarak tanınan ve daha çok fileto olarak tüketilen "Pangasius Hypophthalmus" cinsi balık yetiştirmek için çalışma başlattı. İki ortağın, 4 ay önce getirttiği 10 bin yavru panga, ortalama olarak 350'er grama ulaşırken, yöredeki diğer tarla balıkçıları da bu konudaki gelişmeleri merakla izliyor.

1/ 10
Muğla'da ''panga'' üretimine başladılar

Milas'ta birçok kişiye iş olanağı sağlayan ve önemli bir istihdam alanı haline gelen, önceleri kefal üretimi ile başlayıp, levrek, çipura, granyoz, minekop ve sinarit gibi birçok deniz balığının yetiştirildiği toprak havuzlara yeni bir türün daha dahil olması için UGE Su Ürünleri Şirketi harekete geçti. Şirketin İstanbul'da özel bir firmada makine mühendisi olan ortaklarından Uğur Güllü ile Milas'ta dişhekimliği yapan kuzeni Engin Selçuk kolları sıvadı. 4 yıldan bu yana Avşar Ovası'nda tarla balıkçılığı yaparak levrek üretimi gerçekleştiren 2 ortak, şimdi de tropikal bir tür olan ve tatlı suda yaşayan bir balık çeşidi olan "Panga" üretimini toprak havuzda yapılabilmek için girişimde bulundu. Hiçbir hibe ya da destek almayan iki ortak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projelerini onaylamasının ardından 4 ay önce Milas'ın Ekinanbarı Mahallesi'ndeki balık çiftliklerine Tayland'dan 10 bin yavru "Panga" balığı getirtti. Toprak havuzda beslenen yavrular kısa sürede ortalama 350 grama ulaştı.

2/ 10
Muğla'da ''panga'' üretimine başladılar

6 AYDA İDEAL GELİŞİMİNİ TAMAMLAYAN BİR TÜR

Yörede başladıkları panga balığı üretimi projesinin başarılı olması halinde Milas'ta toprak havuz balıkçılığının ayrı bir boyut kazanacağını belirten UGE Su Ürünleri Şirketi ortaklarından Uğur Güllü, şöyle dedi:

"Genelde bu balık türü yurt dışından ithal gelerek filetosu tüketiciye ulaştırılıyor. Turist kabul eden büyük tatil merkezleri ve lezzetini bilen kişiler fileto olarak bu balığı tüketiyor. Tayland'dan getirdiğimiz bu balığın en karakteristik özelliği kilogram boyuna altı ay gibi kısa bir süre içinde gelmesi. Çiftliklerde levreği 17 - 18 ayda ideal boya yani 300 - 400 grama getirmeye çalışırken, bu balık 6 ayda ideal gelişimini tamamlıyor. 700 - 1000 gram arasına ulaşıyor. Hem maliyet açısından üreticiyi memnun edecek hem de tüketici açısından büyük avantaj sağlayacak."

3/ 10
Muğla'da ''panga'' üretimine başladılar

"25-30 ÇEŞİT YEMEĞİ YAPILABİLİYOR"

Bu cins balığın Türkiye'de çok fazla tanınmadığını belirten Uğur Güllü, panga tüketiminin 2000'li yıllardan itibaren Uzak Doğu'da ve Avrupa'da tüketemi inanılmaz bir gelişim trendi gösteridiğine dikkat çekerek şöyle dedi:

"Avrupa, bu balığı çok fazla kullanıyor. Bu balığın eti lezzetli ve özellikle etin ve tavuğun yerine geçebilecek bir ürün. Sote yaparak neredeyse 25 - 30 çeşit yemek elde edebiliyorsunuz. Okul, üniversite, askeriye, tatil köyleri gibi alanlarda kullanılabilir. Tropikal olduğu için Bodrum ve çevresinde yetişip yetişmeyeceği konusunda bir çalışma yapmak istedik. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşerek böyle bir projemiz olduğunu iletince onlarda yakından ilgi gösterdiler. Bakanlıktan deneme izni aldık. Türkiye'de bu balığın üretilmesinde tek izin alan firmada biziz. Dört ay önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Milas İlçe Müdürlüğü'nden gelen arkadaşlarla birlikte balıklarımızı havuzlarımızla kavuşturarak deneme sürecine başlamıştık. Balıklar kısa sürede uyum sağladı. İlerleyen yıllarda bu bölgede toprak balıkçılığıyla uğraşanlar için yeni bir ufuk açmış olacağız."

4/ 10