Muhteşem yüzyıl

Muhteşem yüzyıl

Muhteşem yüzyılda Osmanlı

Osmanlı'nın yükseliş dönemi, sınırlarının en geniş alana yayıldığı, 3 kıtada hüküm sürdüğü dönemdir. Son zamanlarda televizyon dizilerine de konu olan Kanuni dönemi ise en parlak yıllarıydı Osmanlı'nın. Muhteşem yüzyıl olarak da adlandırılan bu yükselişde, hangi padişahlar hüküm sürdü, hangi savaşlar yapıldı, hangi ülkeler alındı?...

İşte dünya düzenini değiştiren muhteşem yüzyılda yaşananlar:

1/ 73
Muhteşem yüzyıl

FATİH DÖNEMİ (II. MEHMET)

İstanbul'un fethi

İslam aleminin en önemli isteklerinden biri olan İstanbul'un fethi bu dönemde gerçekleşti. İstanbul'un Fatih tarafından kolayca fethedilmesinin nedenlerinden biri de; o dönemde varlığın sürdüren Katolik - Ortodoks çekişmeleriydi.

2/ 73
Muhteşem yüzyıl

Fatih İstanbul'u aldıktan sonra Ortodoks halka din özgürlüğü sağlanmış, ancak Katolik ve Ortodoks kiliselerinin başına kiliselerarası birleşmeye karşı olan din adamları getirerek Avrupa Hrıstiyan birliğini bölmeyi, amaçlamıştır.

3/ 73
Muhteşem yüzyıl

İstanbul'un alınmasından sonra Karadeniz ve Ege ticaretinin Osmanlıların eline geçmesinden rahatsızlık duyan Venedik ile 16 yıl savaş yapılmış ancak biri denizde diğeri karada güçlü olduğundan birbirlerine karşı üstünlük sağlayamadılar. Ve anlaşma yoluna gittiler. Söz konusu anlaşma ortamından dolayı Osmanlı tarihinde ilk imtiyazlar Venedik'e verilmiştir.

4/ 73