Mühürlenen Kürtçe okul yeniden açıldı

Mühürlenen Kürtçe okul yeniden açıldı

Mühürlenen Kürtçe okul yeniden açıldı

Yaklaşık 100 öğrencinin eğitim gördüğü Ferzad Kemanger İlkokulu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin inceleme yaptığını söyleyen Kürdi-Der Genel Başkanı Sebahattin Gültekin, "Her hangi olumsuz bir yaklaşım yok. Öğrenciler ilkokulda görülmesi gereken dersler neyse onları Kürtçe görüyorlar şu anda. Milli Eğitim, bize gelen yazıda bizi özel okul statüsünde görüyor" dedi.

Diyarbakır'da 15 Eylül'de Kürtçe eğitim verileceği belirtilerek açılan ancak Valilik tarafından iki kez mühürlenip mühürleri DBP'liler tarafından sökülen merkez Bağlar İlçesi'ndeki Ferzad Kemanger İlkokulu, geçen ay yeniden eğitime başladı.

Okulu açan belediyelere bağlı Eğitim Destek Evleri, Eğitim-Sen ve Kürdi-Der, hazırladıkları başvuru dosyasını Valiliğe sunması ve Milli Eğitim Bakanlığından iki müfettişin inceleme yapmasından sonra okul yeniden Kürtçe eğitime başladı.

Öğrencilere 4 sınıfta ilkokulda verilmesi gereken okuma-yazma, resim, müzik, matematik ve hayat bilgisi dersleri Kürtçe verilmeye başlandı.

(DHA)

1/ 6
Mühürlenen Kürtçe okul yeniden açıldı

EKSİKLİKLERİ TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kürdi-Der Genel Başkanı Sabahattin Gültekin, okulun önce açıldığını sonra mühürlendiğini belirterek, "Basında okul için her hangi bir başvurunun olmadığı belirtildi. Biz kapsamlı bir dosya hazırladık. Öğretmenler, öğrenciler, müfredat, kitap içerikleri hepsini kapsamlı bir dosya halinde Valiliğe götürdük. Yanımızda parlamenterler de vardı. Daha sonra Valilik, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan iki müfettiş gönderdi. Bakanlık müfettişleri gelip burada okulu fiziki olarak incelediler ve geçen ay bize bir yazı gönderdiler. Gelen yazıda okulun fiziki eksiklikleri belirtildi. Bir de 4 sınıf olması gerekiyordu. O zaman 3 sınıftı. Biz 4 sınıfa çıkardık. Bizden istenen müfredat ve okulun fiziki durumu ile ilgili eksiklikler vardı, süreç içerisinde bunları tamamlamaya çalışıyoruz" dedi.

2/ 6
Mühürlenen Kürtçe okul yeniden açıldı

"MİLLİ EĞİTİM BİZE ÖZEL OKUL STATÜSÜ İLE BAKIYOR"

Kürdi-Der Başkanı Gültekin, şu anda 4 sınıfta eğitimi sürdürdüklerini, kendilerine yönelik her hangi olumsuz bir yaklaşımın olmadığını ifade etti. Zaman zaman polislerin gelip bir sorun olup olmadığını sorduğunu ifade eden Gültekin, "Şimdilik olumlu gidiyor. Şu anda 100'e yakın öğrenci var. Bunlar ilkokulda görülmesi gereken dersler neyse onları Kürtçe görüyorlar şu anda. Eğitime harflerden başlandı, matematik, müzik, resim, hayat bilgisi derslerini görüyorlar" dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kendilerine gönderilen yazıda bakanlığın kendilerini özel okul statüsünde gördüğünü söyleyen Gültekin, "Biz başvuru için geç kalmışız. Eylül ayının başında başvurular bitmiş. Yasalara göre 1 Eylül'den önce başvuru yapmamız gerekiyormuş. Bu statü ile önümüzdeki Eylül'e kadar gidiyoruz. Önümüzdeki 1 Eylül'de bu konuda tekrar başvurular olacak yasal anlamda. Şu anda devlet bizi böyle görüyor" dedi.

 

3/ 6
Mühürlenen Kürtçe okul yeniden açıldı

EĞİTİM DESTEK EVİ OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

Diyarbakır'da mühürlendikten sonra geçen ay yeniden Kürtçe eğitim vermeye başlayan okulun Eğitim Destek Evi olarak değerlendirildiği belirtildi. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Kürtçe eğitim verildiği belirtilen okulun Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokol gereği şimdilik Eğitim Destek Evi olarak değerlendirildiği söyledi.

 

4/ 6