Müslüm Gürsesin hayatı

Müslüm Gürses'in hayatı

Müslüm Gürsesin hayatı

Bugüne kadar sayısız albüme imza atan, 38 filmde oynayan Müslüm Gürses, Türkiye’nin müzikal anlamda en özel isimlerinden biri olduğu gibi hayran kitlesiyle de her daim ilgi çekmeyi başardı.

1/ 16
Müslüm Gürsesin hayatı

SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa'nın Fıstıközü köyünde dünyaya gelen Müslüm Gürses, ilkokuldan mezun olduktan sonra, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen bir yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Soyadını da orada çalışırken ‘Gürses’ olarak değiştirdi.

2/ 16
Müslüm Gürsesin hayatı

İLK PLAĞI

'İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana'da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu'nda sanatçı oldum.' 1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta canlı olarak türküler söyleyen Gürses, ilk plağı Emmioğlu/Ovada Taşa Basma'yı 1968 yılında çıkardı.

3/ 16
Müslüm Gürsesin hayatı

ÖLDÜ SANILMIŞTI

Şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesinde büyük bir kaza geçiren sanatçı o dönemi şöyle dile getirmişti: ‘O kazada şoför öldü. Beni de öldü sanmışlar zaten. Ben ölümü yaşadım aslında. Hayata dönmüş olmam Allah’ın bir lütfudur. Alın kemiğim un ufak olduğu için en küçük bir darbede ölebilir ya da kör kalabilirim. O korkunç kazadan sonra koku alma duyumu yitirdim. Çok kuvvetli parfümler, ispirto kokusu veriyor bana. Ayrıca işitme duyumu da yüzde elli yitirdim. Çok ağır işitirim. Neyse, buna da şükür, yaşıyoruz işte…

4/ 16