Nakil sonrası öldü, toprağa böyle verildi

Nakil sonrası öldü, toprağa böyle verildi

ANKARA Hacettepe Üniversitesi’nde dünyada ilk kez aynı anda çift kol ve çift bacak nakli yapıldıktan sonra dün dolaşım bozukluğu sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki Şevket Çavdar, Nevşehir’in Derinkuyu İlçesi Yazıhüyük Beldesi’nde toprağa verildi. Yakınları, Çavdar’ın koyu Galatasaray taraftarı ve çenesiyle klavye kullanarak internete girdiğini, askerlik yapmayı çok arzuladığını ve bunun için organ naklini istediğini söyledi.

1/ 35
Nakil sonrası öldü, toprağa böyle verildi

Hacettepe Üniversitesi’nde geçen ;cuma günü çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın önceki gün dolaşım bozukluğu sonucu sol bacağı geri alındı. Dün de iki kol ve sağ bacağı alınan Şevket Çavdar, kalp-damar ve kan sisteminin yeni dokulara uyum sağlamaması nedeniyle ;yaşamını yitirdi. ; Ankara’daki hastaneden dün gece alınarak cenazesi Yazıhüyük Beldesi Bozkır Mahallesi’ndeki eve getirilen Şevket Çavdar, Merkez Camii’nde Nevşehir Müftüsü Yakup Öztürk’ün "Hakkınızı helal edin. Eksiğini Allah tamamlasın. Buraya katılan herkesten Allah razı olsun"’ diyerek kıldırdığı cenaze namazı ardından daha önce elektrik çarpması sonucu kaybettiği kol ve bacaklarının bulunduğu mezara gömüldü.

2/ 35
Nakil sonrası öldü, toprağa böyle verildi

Şevket Çavdar’ın dayısı Yazıhöyük Beldesi ;Belediye Başkanı Ak Partili Cengiz Çavdar, "’Yeğenimi dün ;saat 18.00 sıralarında ;kaybettiğimizi öğrendim. Çok üzgünüz. Doktorlar da bizim gibi üzüntülü. Açıklamayı da o nedenle geç yaptılar. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz’" dedi. Kendisine ait ;50 AZ 778 plakalı ;özürlü otomobili bulunan Şevket Çavdar’ın komşularından Enver Topraktepe, şunları anlattı:

3/ 35
Nakil sonrası öldü, toprağa böyle verildi

"Şevket, tekerlekli sandalyeyle dolaşıyor, televizyon seyredip internete takılıyordu. Kolları olmadığı için tuşları çenesiyle kullanıyordu. İnternete çok hevesliydi. İlkokul mezunu olmasına rağmen kendisini iyi yetiştirmişti. 13 yaşında bir arkadaşına yardım için gittiği elektrik işinde yüksek akıma kapılarak kol ve bacaklarını kaybetmişti. En büyük arzusu askere gidebilmekti. Organ nakline de o nedenle sıcak baktığını iyileştiği takdirde askere gitmeyi çok arzuladığını bana söylemişti."

4/ 35