NATO 3’lüsünü Türk polis yakmış

NATO 3’lüsünü Türk polis yakmış

NATO 3’lüsünü Türk polis yakmış

2012’de Chicago’da düzenlenen NATO zirvesi öncesinde gözaltına alınan eylemcileri, aralarına sızan Mehmet Uygun adlı Chicago polis teşkilatında görevli polisin molotoflu eylem yapmaya teşvik ettiği ortaya çıktı. NATO 3’lüsü olarak anılan eylemcilerin 40 yıl hapsi istendi.

1/ 6
NATO 3’lüsünü Türk polis yakmış

ABD’de ekonomik çalkantının yaşandığı, binlerce kişinin ‘Occupy Wall Street’ adıyla bilinen protesto hareketine katıldığı günlerdi. Chicago, 2012’nin Mayıs ayında Türkiye adına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılımıyla düzenlenecek NATO zirvesine ev sahipliği yapacaktı ve protestocular zirveyi seslerini duyurmak için en büyük hedef seçti. Ancak Chicago polisi de eylemcilere göz açtırmamaya kararlıydı. Zirvenin başlamasından birkaç gün önce şehir merkezine yakın bir apartmana baskın düzenlendi. Bu baskında 11 kişi şiddet eylemi hazırlığında oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı. 8 kişi daha sonra serbet bırakıldı ancak evlerinde 4 bira şişesi içinde benzin bulunan 3 kişi (NATO 3) hakkında terör suçlamasıyla dava açıldı. İşte bu dava geçen hafta Chicago’da görülmeye başlayınca ortaya çok tartışmalı detaylar çıktı.

2/ 6
NATO 3’lüsünü Türk polis yakmış

İki eylemci polis çıktı


Önce, apartman baskınında gözaltına alınan 11 kişiden ikisinin eylemci kılığındaki polisler olduğu anlaşıldı. Nadia Chikko ve Mo kod adıyla anılan Türk asıllı Mehmet Uygun isimli polisin protestolara eylemcilerle birlikte katıldığı, eylemcilerin ses kayıtlarını aldıkları ortaya çıktı. En tartışmalı ses kayıtlarından birinde Mo kod adlı polis, ‘Molotofları getirin. Ya da ben size molotofları hazırlarım. Bu şehirde terör estirmeliyiz. Yağmur gibi molotof yağmalı’ sözleri ve onu onaylayan eylemciler duyuluyordu. Bu durum savunma avukatlarının, ‘Protestocuları şiddet eylemine teşvik eden bizzat aralarına sızmış olan polis memuru Mehmet Uygun’dur’ diye savunma yapmasına sebep oldu. Önceki gün mahkeme tarafından dinlenen Uygun ise, ‘Ben gruba kendimi kabul ettirmek için bu cümleleri kurdum’ diyerek kendini savundu. Mehmet önümüzdeki hafta savunma avukatları tarafından da sorgulanacak.

3/ 6
NATO 3’lüsünü Türk polis yakmış

Eylem değil plan


Yaptıkları değil yapmaları muhtemel bir terör eylemi nedeniyle haklarında terör suçundan 40 yıl hapis istenen eylemciler, aralarına sızan polislerin kendilerini bu yola sevk ettiğini savunurken savcı ise jüriden polisin olası hatalarını dikkate almamalarını istedi. 8 gündür devam eden ve yoğun medya ilgisi çeken davada son sözü jüri söyleyecek.

4/ 6