New Yorkta Türk günü kutlandı!

New Yorkta Türk günü kutlandı!

ABD'de Türk varlığının en güçlü sesi olarak kabul edilen, 1981 yılında Ermeni terör örgütü ASALA'yı protesto etmek için başlatılan ve daha sonra festivale dönüşen Türk Günü Yürüyüşü'nün 30'uncusu dün New York'ta gerçekleştirildi.

1/ 12
New Yorkta Türk günü kutlandı!

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen Türk Günü Yürüyüşüne katılan TADF'ye bağlı dernek üyeleri, taşıdıkları ay yıldızlı bayraklarla Manhattan sokaklarını kırmızı beyaza bürüdü.Manhattan'da 53’üncü Sokak ve Madison Caddesi'nden başlayan yürüyüş Türkevi'nin bir sokak ötesindeki Dag Hammarskjold Parkı'nda sona erdi. Yürüyüşün tamamlanmasının ardından, Dag Hammarskjold Parkı'nda düzenlenen Türk Günü Festivali'nde katılımcılar Linet ve Ferhat Göçer'in şarkıları ile coştu ancak festival öncesinde düzenlenen baloda canlı konser veren Linet'in, parkta play-back yapması bazı izleyicilerin tepkisine yol açtı.

2/ 12
New Yorkta Türk günü kutlandı!

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından her yıl mayıs ayının üçüncü cumartesi günü yapılan yürüyüşe, Washington Büyükelçisi Namık Tan, BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Kültür ve Turizm Bakanının Özel Kalem Müdürü Özgen Türkgücü ve TADF Başkanı Kaya Boztepe protokolde yer aldı.

3/ 12
New Yorkta Türk günü kutlandı!

ANA SPONSOR TÜRK HAVA YOLLARI

Yürüyüş ve festivale ana sponsor olan THY'nin New York Müdürü İhsan Baytan ve esinin de protokolde yer aldığı yürüyüşte, ABD'de yasayan Türkler için önemli olan bu günde yürüyüşü izlemek yada yürüyüşe katılmak için New York ve çevresinde yaşayan Türkler ile Türk dostu Amerikalılar Manhattan sokaklarında ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırdıktan sonra, Dag Hammarskjold Parkı'nda buluştu.Washington Büyükelçisi Namık Tan burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bütün Türk Amerikalılarla, Türk vatandaşlarıyla birlikte olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Tan, 'Gecen senekilere nazaran çok daha güçlü sesimiz çıkıyor atik. Ülkemiz gelişiyor, güçleniyor. Artık çok çok daha güçlüyüz, dolayısıyla da mutluyuz' diye konuştu.TADF Başkanı Kaya Boztepe konuşmasında, ABD'de yaşayan Türk toplumuna, yürüyüşe katıldıkları için teşekkür etti. 30 yıl önce Ermeni teröristlerin Türk diplomatlarını öldürmesine tepki olarak, kaldırımlarda toplanan bir grup insanın sessiz yürüyüşünün gelenekselleştiğini, bugün ise bir festivale dönüştüğünü anlatan Boztepe, 'Kaldırımlarda üç beş kişi ile başlayan bu yürüyüşün bugün binlerce kişinin katılımıyla bir festivale dönüşmesinden gurur duyuyoruz' diye konuştu. Boztepe, konuşmasında yürüyüşe destek veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a teşekkür etti.

4/ 12