O bölgede bakın neler varmış...

Siirt'in Eruh'da varlığı bilinen leopardan sonra bölgeye yerleştirilen fotokapanlar, Vali Ahmet Aydın'ın da bulunduğu grup tarafından kontrol edildi.

O bölgede bakın neler varmış...

Siirt Valisi Ahmet Aydın, bölgede leopar neslinin korunması ve leopar popülasyonun tespit edilmesi amacıyla yürütülen Güneydoğu Anadolu Leopar Projesi arazi çalışmalarına katıldı.

1/ 14
O bölgede bakın neler varmış...

Vali Aydın, 3'üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, İl Jandarma Komutanı Albay Şenol Yeloğlu, Emniyet Müdürü Metin Özkan, Orman ve Su İşleri Müdürü Nevzat Amcalar'dan oluşan heyetle birlikte Eruh'un Yelkesen Köyü yakınlarında proje kapsamında bölgeye bırakılan fotokapanları kontrol etti.

2/ 14
O bölgede bakın neler varmış...

Kontrolü yapılan fotokapanlarda ayı, domuz, kurt ve tilki gibi birçok yaban hayvanlarının bölgede yaşadığı görüldü.

3/ 14
O bölgede bakın neler varmış...


30 YILDIR KİMSENİN GİTMEDİĞİ YER
 
Yaklaşık 30 yıldan beri kimsenin yaşamadığı bölgeyi gezdiklerini belirten Vali Aydın, "Bulunduğumuz bölge Mardin, Şırnak, Siirt üçgeninde bir yerdeyiz. Arkamızda Gabar dağları var. Bu bölgede 2010'da bir leopar öldürülmüş, maalesef derisi şu an bizde. Geçen sene yine aynı şekilde Diyarbakır ilimizde leopar öldürüldüğünden dolayı, bu bölgede bilim adamlarımız çalışmalar yürütüyor. Kapan yerleştirdi arkadaşlarımız proje kapsamında. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemiz'de leoparı koruma projemiz var. Bu kapsamda bu bölgedeki leopar popülasyonunu tespit etmek amacımız ama onun dışında da yaban hayatıyla ilgili birçok hayvan var burada; yaban keçisi, domuz, sincap tavşan gibi birçok hayvan var" dedi.
 

4/ 14