O yumruğun sahibi çok

O yumruğun sahibi çok

Norveç’te geçen temmuzdaki çifte terör saldırısında 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik, dün yargılanmaya başlandı. Breivik ilk duruşmada yumruk şovu yaparak dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başardı. Breivik, mahkemede kelepçeleri çıkarılır çıkarılmaz sağ yumruğunu kaldırıp sözde “Tapınak Şövalyeleri”ni selamladı. Ancak sıkılı sağ yumrukla yapılan selamlama, tarih boyunca pek çok grup tarafından kullanıldı. Bunlar arasında Breivik’in “felsefesi” ile taban tabana zıt olanlar da var.

1/ 8
O yumruğun sahibi çok

Aralarında 17 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan’ın da bulunduğu 77 genci acımasızca öldüren Breivik Şubat ayında yapılan ön duruşmada da aynı selamı vermek istemişti. Breivik, Türklere ve Müslümanlara öfke kustuğu 1500 sayfalık manifestosunda, sıkılı sağ yumrukla yaptığı selamı Tapınak Şövalyeleri'nden aldığını, “güç, onur, Avrupa’nın Marksist zorbalara karşı koymanın” yanı sıra “saflık, sorumluluk, kardeşlik ve şahadeti” temsil ettiğini yazıyordu.

2/ 8
O yumruğun sahibi çok

Oysa sıkılı sağ yumrukla verilen yumruk sadece aşırı sağcılar tarafından değil insan hakları savunucuları tarafından da kullanıldı. Hatta bilinenin aksine sosyalist gruplar arasında sol yerine sağ yumruğunu kaldıranlar da vardı. Bu gruplara “Kızıl Yumruk” adı veriliyordu. Eski Yugoslavya’nın son lideri “Sırp kasabı” lakaplı Slobodan Milosoviç kendine “Kızıl Yumruğu” seçenler arasındaydı.

3/ 8
O yumruğun sahibi çok

1936-1939 arasındaki İspanya İç Savaşı’nda Faşist General Franco’ya karşı çarpışan Cumhuriyetçi gerillaların sembolü de sıkılmış sağ yumruktu.

4/ 8