Öcalan işte burada kalıyor

Öcalan işte burada kalıyor

Abdullah Öcalan İmralı’daki 14 yılını tamamladı. Öcalan için, 2009 yılında 5 milyon dolar harcanarak Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi yaptırıldı.

*Peki Öcalan'ı kim koruyor?

*Her sabah güne nasıl başlıyor?

*Aylık harcaması ne kadar?

*Son görüntüsü ve sağlık durumu nasıl?

Kenya’da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı'da yapılan yargılama sonucu ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK elebaşı Abdullah Öcalan İmralı Adası'nda 15'nci yılına girdi.

1/ 17
Öcalan işte burada kalıyor

İmralı'da toplam 700 jandarma komando tarafından korunan Abdullah Öcalan'ın cezaevindeki aylık şahsi harcamasının 300 TL olduğu avukatı tarafından açıklandı. Kendisini muayene eden doktorların öz geçmişleri MİT tarafından özel olarak araştırılan Öcalan’ın 14 yılda 2 bin 300’e yakın dergi ve kitap okuduğu da bildirildi.

Abdullah Öcalan İmralı’daki 14 yılını tamamladı. Yalnızlıktan sıkıldığını belirten Öcalan için, 2009 yılında 5 milyon dolar harcanarak yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne PKK’lı Bayram Kaymaz, Cumali Karsu, Şeyhmuz Poyraz, Hasbi Aydemir ve TİKKO'cu Hakkı Alkan gönderildi.

2/ 17
Öcalan işte burada kalıyor

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gelen avukat ve mahkum yakınları ayrı kapıdan içeri alınıyor. Öcalan ve 5 mahkum avlu dahil 11.81 metrekare olan koğuşlarda tek başlarına kalıyor. Avluları ortak olan üç mahkum için yaptırılan ve Öcalan'ın kaldığı bölümün karşısındaki koğuşlar ise boş tutuluyor. Mahkumlar avukatları ve yakınları ile görüşmek için demir parmaklıkları olan kapıdan geçmek zorunda. Abdullah Öcalan kardeşi ve avukatlarıyla, diğer mahkumlar ise anneleri ve kardeşleriyle burada 45'er dakika açık görüşme yapıyor.

3/ 17
Öcalan işte burada kalıyor

700 JANDARMA KOMANDO KORUYOR

Abdullah Öcalan'ın kaldığı cezaevinde 1 müdür ve 3 yardımcısı ile toplam 34 infaz koruma memuru ve koruma dönüşümlü olarak görev yapıyor. Cezaevinin dış güvenliği ise toplam 700 jandarma komandodan sorumlu. Sivil gemilerin adaya 3 milden fazla yaklaşmasına izin verilmezken, ada üzerinden sivil helikopter de geçemiyor.

İmralı'ya gidecek olan Abdullah Öcalan ve diğer mahkumların avukatları ile yakınları, Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı'ndan yeni temin edilen, rüzgarlı havalarda da sefer yapabilen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce tahsis edilen KEM-2 adlı römorkör ile gidip geliyor.

4/ 17