Okul yanında bomba !

TOKİ, Elazığ'da doğalgaz dağıtımının yapıldığı istasyonunun hemen yanına lise inşaatı başlattı.

Okul yanında bomba !

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Elazığ'ın Yazıkonak Beldesi'nde ana vanaların bulunduğu ve doğalgaz dağıtımının yapıldığı istasyonunun 2 metre yakınına 24 derslikli bir lise inşaatı başlattı. Doğalgaza bir an önce kavuşmak için yapılan istasyonun içinden elektrik nakil hattı geçerken, Milli Eğitim Müdürü Nihat Büyükbaş, arsa üzerinde lise yapılması için mevzuatlarda herhangi bir sakınca olmadığını söyledi.

1/ 9
Okul yanında bomba !

Elazığ BOTAŞ'ın 2001 yılından beri yürüttüğü Güney Doğalgaz İletim Hattı çalışmalarının bitmesiyle, geçen ay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle doğalgaza kavuştu.

2/ 9
Okul yanında bomba !

RMS-A denilen ana vanaların bulunduğu, gaz basıncının düşürüldüğü, gazın ölçüldüğü ve dağıtımların yapıldığı doğalgaz istasyonu, Elazığ'a 10 kilometre uzaklıktaki Yazıkonak Beldesi'nin girişine kuruldu. Elektrik nakil hattının da geçtiği basınç düşürme doğalgaz istasyonunun 2 metre yakınına TOKİ tarafından 24 derslikli bir lise inşaatına başlanması şaşkınlık yarattı.

3/ 9
Okul yanında bomba !

BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nün bilgi edinme bölümü tesislerin yakınına yapılan okulla ilgili verdiği bilgide, "Türkiye'de bu tür Doğal Gaz Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonları ile okul, yurt, konut v.b. çevre yapılar arası mesafeleri belirleyen/düzenleyen detaylı bir yasal mevzuat olmamasına rağmen BOTAŞ'ın bazı sınırlamalar var. Bu sınırlamalara göre Doğal Gaz Basınç Düşürme ve Ölçüm (RMS-A) istasyonlarının yapılmak istenen yapıların en az 20 metre olması gerekiyor" denildi.

4/ 9