Ölümle burun buruna!

 Ölümle burun buruna!

ZONGULDAK'ta dar gelirli bazı aileler, ampul ve el feneri ile aydınlatılan, güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu ruhsatsız kömür ocaklarında ölümle burun buruna çalışıp çıkardıkları kömürü satarak geçimlerini sağlıyor.

1/ 9
 Ölümle burun buruna!


Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) yanında özel maden şirketinin faaliyet gösterdiği kentte, kaçak kömür ocakları da halkın bir bölümünün geçim kaynağı. Özellikle Zonguldak merkezde ormanlık ve dağlık alanların yakınındaki mahallelerde oturanlar ile Gelik, Kilimli ve Kozlu beldelerinde yöre halkının önemli bir bölümü, geçimini bu ocaklardan çıkardıkları kömürü satarak sağlıyor. Ailelerin kimisi evlerinin bahçesi, kimisi de yakındaki ormanlık ve dağlık alanlarda açtıkları ocaklarda güvenliksiz şartlarda üretim yapıyor. Bir çoğu ampul ile aydınlatılan ocaklarda çalışanların bazıları, baret bile takmadan el feneri ışığında kömür kazıyor.

2/ 9
 Ölümle burun buruna!

Kaçak ocakların bazılarında 15-16 yaşındaki gençler ve kadınlar da çalışıyor. 3 çocuk annesi 47 yaşındaki P.D., zaman zaman işlettikleri kaçak kömür ocağına girerek eşi 50 yaşındaki D.D. ve oğlu 23 yaşındaki E.D.'ye yardım ediyor. Yüksekliği 50 ile 70 santimetre arasında değişen 130 metrelik bölümü eğilerek yürüdükten sonra üretim yerine ulaşan D. ailesi, el feneri ışığında kömür kazıyor. Liseyi bitirdikten sonra ocakta çalışmaya başlayan E.D., daracık kesitte yere uzanarak kömür kazıyor. P.D. de oğlunun kazdığı kömürü kürekle vagona dolduruyor. Aile, yakınlarının da çalıştığı ocaktan küçük vagonlarla çıkardıkları kömürü satarak geçimlerini sağlıyor.

3/ 9
 Ölümle burun buruna!

P.D., ihtiyaç duyulduğu zaman ocağa girerek oğlu ve eşine yardım ettiğini söyledi. P.D. şöyle konuştu:

"Yerin altında kelle koltukta çalışıyoruz. Oğlum kömür kazıyor, eşim de vagonu ocaktan çıkarıyor. Eşim, buradan kazandığı para ile sigortasını ödedi ve emekli oldu. Oğlum da aynı şekilde buradan kazandığı parayla kendi sigortasını ödüyor. 3 çocuğum var. Çalışmazsak çocuklarımız ne yapacak? Ekmeğimiz bu. Evimizi mi terkedelim, başka şehre mi taşınalım. İş versinler, iş ortamı yaratsınlar, bu işi yapmayalım. Bizim işimiz bu. Dededen toruna devam ediyor. Benim gibi niceleri çocuklarını okutmak için, evlendirmek için maden ocağında çalışıyor. Ama, 'kaçak' diye ocakları bombalıyorlar, ceza yazıyorlar, malzemeleri alıyorlar. Bir de hırsızlık sabıkası yiyoruz. Kömür ocakları yüzlercesinin ekmek kapısı. Kapatılacağına bir çözüm bulunsun."

4/ 9