Önce inkar, sonra itiraf etti

Bilge Köyü katliamı sanıklarından "Şıh Mehmet" lakaplı M.Ç. kendisiyle çelişti..

Önce inkar, sonra itiraf etti

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mardin'in Mazıdağı İlçesi Bilge Köyü'nde 44 kişinin öldürülmesi olayının tutuklu sanıklarından "Şıh Mehmet" lakaplı M.Ç. Mardin Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği ilk ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek, köyü teröristlerin bastığını, olay sonrası kendilerinin katliam evine giderek yaralılara yardım ettiğini ileri sürüp suçlamayı kabul etmemişti. Ancak bugün hakim önünde suçunu itiraf ederek olayın namus cinayeti olduğunu söyledi.

1/ 9
Önce inkar, sonra itiraf etti

ERKEKLERİ BEN ÖLDÜRDÜM, KADINLARI KARDEŞİM

M.Ç. katliamın namus meselesi yüzünden olduğunu, karısı F.Ç. ile öldürülen Fesih Çelebi arasındaki ilişkiden kaynaklandığını ileri sürdü. M.Ç. savunmasında, planı önceden yaptığını söyleyerek, "Karımla ilişkisini duydum. Bu cinayetleri işlemeye karar verdim. Oğlum M.Ş.Ç. ve kardeşim A.Ç. (Abdulhakim) ile birlikte olayı biz yaptık. Nişanevine gittik. Erkeklerin olduğu tarafı ben taradım. Bir ara kurşunum bitti. Geri kalan 2 kişiyi de oğlum vurdu. A.Ç.' yi de kadınların tarafına gönderdim. Orayı da tarattırdım. Erkeklerin tarafından da çıkan olursa onları da vur dedim" diye konuştu.

2/ 9
Önce inkar, sonra itiraf etti

8 SANIK SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

M.Ç.'nin ifadesinin ardından M.Ş.Ç. ile A.Ç.' de aynı ifadeyi verip, suçlamaları kabul etti. Diğer 8 sanık ise suçsuz olduklarını ileri sürdü.

3/ 9
Önce inkar, sonra itiraf etti

KÜRTÇE TERCÜMANI HAKİM KULLANDIRTMADI

Bu arada çok az Türkçe bildiğini, bu nedenle ifadesini Kürtçe vereceğini söyleyen S.Ç.' nin daha önceden de cezaevi savcılığına benzer dilekte bulunduğu belirtildi. İfadesini Kürtçe vermek isteyen S.Ç. kimlik ve adres bilgilerinin alınması sırasında Türkçe konuşması üzerine Mahkeme Başkanı Hakim Hüseyin Turgut Bayraktar, "Sen iyi Türkçe konuşuyorsun" dedi. İfade sırası geldiğinde de salonda hazır bulunan polis memuru olduğu öğrenilen tercümanı kullandırtmadı. Sanığı ifadesini Türkçe aldı. S.Ç.'nin de ifadeyi verirken, olayla bir ilgisinin bulunmadığını söyleyerek, olay günü başka biryerde olduğunu dile getirmesi sırasında zaman zaman düzgün Türkçe konuşması dikkat çekti. Kürtçe bilen ve polis olan tercümanda duruşma süresi boyunca salonda hazır bekledi.

5 SAAT 10 DAKİKA ARALIKSIZ İFADE ALINDI

Katliamla ilgili duruşmaya mahkeme heyeti aralıksız devam ederek 5 saat 10 dakika ifade aldı. Bu süre içerisinde sanıkların ifadesi tamamlandı. Mağdur taraftanda birkaç kişi dinlendikten sonra duruşmaya saat 14.50 sıralarında 15 dakika ara verildi. Bu sırada da adliye binası içerisinde ve dışındaki güvenlik güçleride dışardan içeri, içerden de dışarı çıkılmaması konusunda çok dikkat gösterdi. Çıkan kişilerinde yeniden üst araması yapıldı.

4/ 9