ÖSO savaşçıları Türk polisi şapkası takıyor

ÖSO savaşçıları Türk polisi şapkası takıyor

Suriye'nin Cerablus kentinin kontrolünü DEAŞ'tan alan ÖSO üyeleri arasında kent içi güvenlik için polis yapılanması oluşturuldu. Kent için güvenliği sağlayan ÖSO unsurları tek tip kıyafet giyiyor, Türk polisinin kepi takıyor.

1/ 28
ÖSO savaşçıları Türk polisi şapkası takıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ’Fırat Kalkanı’ harekatı ile desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin DEAŞ’tan temizlediği Gaziantep’in Karkamış İlçesi’ne komşu Suriye’nin Cerablus İlçesi’nde, hayat büyük ölçüde normale döndü. Türkiye’nin desteğiyle elektrik ve su verilen, okul ile hastanesi açılan ve günlük ihtiyaçların giderildiği Cerablus’taki nüfus da yüzde 90 oranına artarak 25 bine ulaştı. İlçedeki ÖSO askerlerinin Türk polisinin kepiyle görev yapması dikkat çekti.

 

2/ 28
ÖSO savaşçıları Türk polisi şapkası takıyor

Suriye’nin Halep iline bağlı Cerablus kenti 2012 yılında önce rejim güçlerinden ÖSO’ya, ardından İslami Cephe’ye son olarak da 2014 yılının ilk günlerinde terör örgütü DEAŞ’ın eline geçti. Yaklaşık 2.5 yıl DEAŞ kontrolünde olan Cerablus, son süreçte Karkamış’a atılan havan mermilerinin ardından gözlerin çevrildiği sınır kenti haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 24 Ağustos’ta başlatılan ’Fırat Kalkanı’ harekatı ile DEAŞ’tan temizlenen Cerablus’a, Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ziyarette bulundu. Vali Çakıroğlu, aralarında yabancıların da bulunduğu 30 gazeteciye Cerablus’taki çalışmaları anlattı.

3/ 28
ÖSO savaşçıları Türk polisi şapkası takıyor

OKUL, ÖSO KARARGAHINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Cerablus’ta, terör örgütü DEAŞ’ın tuzakladığı bomba ve el yapımı patlayıcıların imhasına yönelik çalışmalarını sürdüren ÖSO askerleri, ilçedeki bir okulu da karargah olarak kullanıyor. İlçe merkezinde üzerinde ağır silahlar bulunan kamyonet ve pikaplar ile devriye gezen ÖSO askerleri, yine çok sayıda silahlı görevliler sokaklarda güvenlik önlemi alıyor.

4/ 28