Oylum Höyük'te kazılar sonrası ortaya çıkan gerçek

Türkiye-Suriye arasındaki sınıra hakim konumda bulunan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük höyükleri arasında yer alan, Kilis'teki Oylum Höyük'te kazı çalışmaları yeniden başlatıldı. Kazı başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, "Oyl

Oylum Höyük'te kazılar sonrası ortaya çıkan gerçek

Türkiye-Suriye sınırında bulunan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük höyüklerinden Oylum Höyük'te 30'uncu dönem kazı çalışmaları başladı. Kilis'te Suriye sınırına sıfır noktada yer alan Oylum Höyük'te Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle başlatılan kazı çalışmalarına 15'i teknik olmak üzere, 30 kişilik ekiple devam ediliyor.

1/ 20
Oylum Höyük'te kazılar sonrası ortaya çıkan gerçek

Kazı Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, yaptığı açıklamada, bu yılki çalışmalarla daha önce bir bölümü açığa çıkarılan sarayın güneye doğru uzanan bölümlerine ağırlık verileceğini söyledi.

2/ 20
Oylum Höyük'te kazılar sonrası ortaya çıkan gerçek

Oylum Höyük'teki çalışmanın, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sürdürülen uzun soluklu projelerden biri olduğunu ve yaklaşık 30 yıldır devam ettiğini anlatan Engin, "Oylum Höyük, hem Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin hem de Türkiye'nin önemli höyük yerleşimlerinden bir tanesidir. Burada yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz özellikle çivi yazılı belgeler ile kraliyet mühür ve mühür baskıları, buranın önemli bir yönetim merkezi olduğuna şüphe bırakmamıştır. Arkeolojik bulgular, buranın antik Kuilzila ya da Mezopotamya kaynaklarındaki Ulisim/Ullis olabileceği yönünde güçlü emareler göstermektedir. Bu bölge aslında Nuhaşşe ülkesinin önemli bir kenti ya da başkenti konumundadır." diye konuştu.

3/ 20
Oylum Höyük'te kazılar sonrası ortaya çıkan gerçek

Engin, kazı çalışmaları yapılan alanın, özellikle Orta Tunç Çağı'nın başlarına tarihlenen yaklaşık 4 bin yıl önceye ait önemli bir yapı olduğunu ve bunu "saray" olarak nitelendirdiklerini aktardı. Şu ana kadar yapının sadece bir bölümünü açığa çıkardıklarını aktaran Engin, 209 yılı çalışmaları kapsamında sarayın güneye doğru uzanan bölümlerini açığa çıkartmayı hedeflediklerini ifade etti.

4/ 20