Panama belgelerinden Aliyev'in kızları da çıktı !

Dünyayı sarsan Panama belgeleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in kızlarına kadar uzandı.

Panama belgelerinden Aliyev'in kızları da çıktı !

Panama Belgeleri'ne göre AzerbaycanCumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ailesi adına vergi cennetlerinde pek çok paravan şirket bulunuyor.

ALİYEV'İN SÖZCÜSÜ: İŞ YAPMAYA HAKLARI VAR

Şirket ve dernekler Aliyev'in kızları Leyla ve Arzu'nun üstüne yapılırken Aliyev'in büyük ablası Sevil Aliyeva'nın üstüne de bir şirket bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Aliyev'in sözcüsü Aliyev'in kızlarıyla ilgili, "Kızlar yetişkin ve iş yapmaya hakları var" açıklamasında bulundu.

1/ 8
Panama belgelerinden Aliyev'in kızları da çıktı !

ALİYEV'İN AİLESİNE AİT BELGELERDEN ÖNE ÇIKANLAR

Azerbaycan Vergi Bakanı Fazıl Mammadov 2003 yılında Ata Holding'i kurdu. Ata Holding'e kısa bir süre içerisinde Aliyev Ailesi de hissedar olarak katıldı. Ata Holding, petrolden, iletişime kadar pek çok alanda Azerbaycan'da işler yaptı. 2014 yılına gelindiğinde şirketin varlıkları 490 milyon dolar seviyesinde.

Belgelerde Mammadov'un adı sıklıkla geçiyor. 2003 yılında Ata Holding'i kurduktan sonra Mammadov Panama'da FM Management isimli bir şirket kurdu. Mammadov kısa bir süre sonra yine aynı ülkede UF Universe adlı bir dernek kurdu. Bu dernekte hisseler şöyle dağıtıldı: Aliyev'in 6 yaşındaki oğluna miras bırakılmak üzere yüzde 20 hisse, Aliyev'in kızları Leyla ve Arzu'ya yüzde 15'er hisse ve Mammadov'un oğluna yüzde 30'luk hisse.

2/ 8
Panama belgelerinden Aliyev'in kızları da çıktı !

Panama'da kurulan bu şirketler ve derneklerin tam olarak hangi işlerle ilgilendikleri bilinmiyor. UF Universe isimli vakıf 2007 yılında Mammadov'un isteği üzerine kapatıldı. 2014 yılında 9 bin dolarlık işlemler karşılığında yeniden açıldı.

3/ 8
Panama belgelerinden Aliyev'in kızları da çıktı !

DAHA ÖNCE DE PARAVAN ŞİRKETLE ANILMIŞLARDI

Leyla ve Arzu daha önceden de paravan şirketlerle anılmışlardı. Panama Belgeleri kayıtlarına göre iki kız kardeş Virgin Adaları'nda bulunan Kingsview ve Exalation isimli iki şirketin sahibi. Exalation Ocak 2015'te kuruldu ve firma adına sadece 1 milyon dolarlık mülk bulunuyor.

4/ 8