Papa Haç Yolu ayinini yönetti

Papa Haç Yolu ayinini yönetti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, İsa Peygamber'in çarmıha gerilişi ve Golgotha Kayası'nda öldürülüşünün anımsandığı Kutsal Cuma nedeniyle Haç Yolu ayinini yönetti. Burada yaptığı konuşmada, daha iyi bir yaşam için Avrupa'ya göç ederken denizde ölen mültecilere de değinen Papa, Ege ve Akdeniz doymak bilmeyen bir mezarlığa dönüştü dedi.

1/ 32
Papa Haç Yolu ayinini yönetti

Papa Françesko, Hz. İsa'nın dirildiği gün olduğuna inanılan Paskalya Yortusu'ndan önceki Kutsal Cuma kapsamında, dün öğleden sonra Aziz Petrus Bazilikası'ndaki 'Tanrı'nın Çilesi' diye anılan ritüeli gerçekleştirdi.

2/ 32
Papa Haç Yolu ayinini yönetti

Sunakta bulunan bir haçın önünde yüzüstü yatarak secde eden Papa, bir süre bu şekilde dua etti. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'u temsil eden haça bağlılığın simgesi olarak yapılan bu ritüel kefaret (af dileme) göstergesi sayılıyor.

3/ 32
Papa Haç Yolu ayinini yönetti

Papa akşam ise, Roma'daki ünlü Kolezyum Amfitiyatrosu'nun önünde düzenlenen ve İtalya'nın çeşitli kentleri ile birçok ülkeden gelen binlerce inananın katıldığı Haç Yolu (Via Crucis) ya da Çile Yolu (Via Dolorosa) olarak bilinen ayini yönetti.

4/ 32