Paris'te tarihi yürüyüş

Paris'te tarihi yürüyüş

Paris'te tarihi yürüyüş

Fransa'da 17 kişinin ölümüne neden olan saldırıları protesto etmek için Paris'te düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü, Türkiye saati ile 16.30 sularında başladı. Yüz binleri sokaklara döken birlik yürüyüşüne 50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanı katıldı. Yürüyüşe katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransızca attığı tweet'te, "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" ifadesini kullandı. Bir tek katılmayan sağcı politikacı Le Pen oldu.

1/ 26
Paris'te tarihi yürüyüş


BİR TEK ONLAR YOKTU
 
Törene katılıp katılmayacağı tartışılan isim ise aşırı sağcı politikacı Le Pen oldu. Yabancı karşıtı söylemleriyle öne çıkan Le Pen ve partisi yürüyüşe davet edilmedi. Katılıp katılmaması gün boyu tartışıldı. Yürüyüş için açılan Facebook sayfasında yapılan ankette Le Pen'in yürüyüşe katılmasınına "Hayır" diyenlerin sayısı "Evet" diyenlerden fazla olurken, çoğunluk ise böyle bir tartışma yapmanın yanlış olduğunu belirtip "Birlik olalım" mesajı verdi. Ulusal Cephe lideri Le Pen, partililere Paris dışındaki bölgelerde yapılacak etkinliklere katılmaları çağrısı yaptı.
 

2/ 26
Paris'te tarihi yürüyüş


NETANYAHU VE MAHMUD ABBAS DA KATILDI
 
Yine İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da gösteri yürüyüşüne katılan isimler arasında. Netanyahu ve Abbas'ın birbirlerine uzak mesafelerde oldukları görüldü.
 

3/ 26
Paris'te tarihi yürüyüş


LİDERLER KOL KOLA YÜRÜDÜ
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ön sırada bulunduğu kortejde aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yer aldığı 50'ye yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanı yer aldı. Dünya liderleri, yürüyüşün ardından terör saldırısında ölenlerin anısı için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
 

4/ 26