Petrol dolu suya daldı!

Fotoğrafçı Rich Matthews, içine girdiği petrolle zehirlemiş sulara 10 dakika dayanabildi.

Petrol dolu suya daldı!

Meksika Körfezi'nde yaşanan petrol faciasını en çıplak şekliyle yansıtmak isteyen Associated Press fotoğrafçısı Rich Matthews, içine girdiği petrolle zehirlemiş sulara 10 dakika dayanabildi. ABD tarihinin en büyük çevre felaketinde gelinen noktayı gözler önüne seren Matthews, yaşadıklarını kendi ağzından anlattı:

1/ 6
Petrol dolu suya daldı!

Meksika Körfezi’nin yaklaşık 65 kilometre açığında tekneden hayatımda gördüğüm en kalın kızılımsı petrol tabakasının içine atladım. Gözlerimi açtım ve maskemin çoktan lekelendiğini fark ettim. Daha dalışa başlayalı beş saniye olmuştu ve hiçbir şey göremiyordum.Altımda kalan yüzeyde görebildiğim tek şey petroldü. Solumda, sağımda, aşağıda ve yukarıda büyük havuzlar halinde suyun üzerinde birikmiş haldeydi ve okyanusun neredeyse 12 metre derinliğine kadar greyfurt büyüklüğündeki kabarcıklar halinde dağılmıştı. Kir tabakasının altında canlı olan hiçbir şey yoktu. Sadece bir ölü denizanası ve bir avuç kadar küçük balık görüyordum.Ben yalnızdım çünkü diğer dalgıçlar Hazmat dalış elbisesi olmadan suya girmek istemediler. Ben ise maskem petrol içindeyken kapkaranlık suda derine dalamıyordum. Sessizlik içinde, son derece düşük görüş mesafesi mevcuttu ve dürüst olmak gerekiyorsa korkuyordum.

2/ 6
Petrol dolu suya daldı!

PETROLÜ KAZIMAK GEREKTİ

Resim ve video çekmek için sadece 10 dakika yüzebildim. İnsanların petrol sızıntısını yeni bir açıdan, hiç görülmemiş bir açıdan görmesini istiyordum. Ayrıca en kısa zamanda sudan çıkmak istiyordum.Teknenin arka kısmına ne kadar kirlendiğimin farkında olmadan çıktım. Günlerden beri fotoğraflarını gördüğümüz petrolle kaplanmış pelikanlara benzemiştim. Son derece kalın ve yapışkan olan petrol pasta hamuruna benzer bir hal almıştı. Elinizden çıkmıyordu. Bu yüzden deriye yakınlaştığınız yere kadar kazımanız gerekiyordu.

3/ 6
Petrol dolu suya daldı!

Ardından bulaşık deterjanı dökerek ellerimi fırçalamam gerekti. Kendime kendime düşündüm: Hiçbir balık, kuş veya kurbağa bu kirliliği tek başına temizleyemeyecekti. Eğer herhangi başka bir hayvan aynı kirlilik içinde kendini bulsaydı kurtulma ihtimali neredeyse olamazdı.

4/ 6