Piknik alanlarında davetsiz misafirler

AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'ndeki Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı'nda yaşayan yaban domuzları, sürüler halinde insanların piknik yaptığı alanlara indi.

Piknik alanlarında davetsiz misafirler

Çöplerde yiyecek arayan ve insanların arasında dolaşan yaban domuzları tedirginlik yaratırken, bazı piknikçiler ise yiyecek verdi. Milli park yetkilileri bu hayvanlara yiyecek vermenin yanlış olduğunu, kolaya alıştıkları için kış mevsiminde yiyecek bulmakta zorluk çektiklerini söyledi.

1/ 6
Piknik alanlarında davetsiz misafirler

Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı'ndaki yaban domuzları, özellikle hafta sonları sayıları on binleri geçen piknikçilerin bıraktığı yiyecek artıkları için insanların arasına iniyor. Sürüler halinde piknikçilerin arasında dolaşan yaban domuzları, tedirginliğe neden oluyor. Kimi piknikçiler korkudan uzaklaşırken; bazı vatandaşlar hem yiyecek veriyor hem de cep telefonlarıyla domuzları görüntülüyor.

2/ 6
Piknik alanlarında davetsiz misafirler

DAVRANIŞLARI DA DİKKATİ ÇEKTİ

Öte yandan, milli parkta gezen yaban domuzlarının ilginç davranışları da göze çarpıyor. Milli park içinde gezinen bir yaban domuzunun, insanlara fazla yaklaşmaya çalışan yavrularını sert hareketlerle uzaklaştırmaya çalışması dikkati çekti. Aynı hareketi defalarca tekrarlayan, bir ara yüksek sesle yavrularına bağırıp bir araya toplayan yaban domuzunun annelik içgüdüsü ilgiyle izlendi.

3/ 6
Piknik alanlarında davetsiz misafirler

MİLLİ PARK YETKİLİLERİ UYARDI

Piknikçilerin yaban domuzlarına yiyecek vermekle onlara iyilik yapmadığını belirten Milli Park yetkilileri şunları söyledi:

4/ 6