Plajlara giriş ücreti ödemeyin!

Plajlara giriş ücreti ödemeyin!

Plajlara giriş ücreti ödemeyin!

Geçen yaz ücret ödemeden denize girebilen vatandaşlara bu sene giriş ücreti şoku! Belediyelerin birçok halk plajını özelleştirmesi üzerine vatandaşlardan ücret talep eden plajlara şikayet yağıyor.

1/ 10
Plajlara giriş ücreti ödemeyin!

Yaz sıcaklarının etkisini gösterdiği bugünlerde denize girmek isteyen vatandaşlar ücret engeliyle karşılaşıyor. Belediyelerin plajları özelleştirmesi üzerine fahiş ücretler talep edildiğini belirten tüketiciler, ikamet ettikleri yerlerde dahi ücret istendiğini aktarırken ‘Ülkemizin denizinden ücret ödemeden yararlanamıyoruz’ diyerek tepki gösterdiler. Yeni başlayan uygulama üzerine şezlong ve şemsiye kullanmayan vatandaşlardan da giriş ücreti istendiğini belirten vatandaşlar yasaya aykırı davranıldığını ve tüm halkın ücret ödemeden denizlerden yararlanabilmesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını istediler.

2/ 10
Plajlara giriş ücreti ödemeyin!

Kesinlikle Plajlara Giriş Ücreti Ödemeyin”

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kıyılardan ücret talep edenlerin sosyal devlet ilkesini çiğnediğini kamu kurumlarının da bu duruma seyirci kaldığını aktardı. “Plajlara kesinlikle giriş ücreti ödemeyin” diyen Ağaoğlu sözlerine şöyle devam etti:

3/ 10
Plajlara giriş ücreti ödemeyin!

Ülkemiz her geçen gün sosyal devlet ilkesinden uzaklaşıyor. Vatandaşlar artık adım attığı yerde farklı bir ücretle karşılaşıyor. Plajlarımızda maalesef haksız kazanç kurbanı oldu. Vatandaşlarımız resmen kıyılardan mahrum bırakılmak isteniyor. İstanbul Boğazı yalılardan, villalardan görünmez halde güneydeki sahillerimiz ise özelleştirme adı altında rant kapısı olmuş durumda. Dar gelirli vatandaşa üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denize ayağını sokmak imkansız hale getiriliyor. Kıyılar, ülkenin doğal turizm varlıklarıdır ve buralardan ücret talep etmek adeta vatandaşa yasak koymaktır. Plajların Kullanımı ve Denetim Yasası'na göre ücret talep edilmesi suçtur ve bu suçu işleyenlere ceza verilmesi gerekmektedir. Plaj girişinde sizden ücret talep edenlere asla para ödemeyin. Giriş ücreti ödeyen vatandaşlarımız da Tüketici Hakem Heyeti veya BİMER aracılığıyla kayıt oluşturabilirler.” diyerek vatandaşları uyardı.

4/ 10