Polisten 1 Mayıs hazırlığı

Taksim'de kutlanacak olan 1 Mayıs öncesinde Çevik Kuvvet ekipleri prova yaptı.

Polisten 1 Mayıs hazırlığı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 33 yıl aradan sonra Taksim Meydanı'nda kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne hazırlanıyor. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün Bayrampaşa'da bulunan yerleşkesinde 1 Mayıs'a hazırlanan polislere muhtemel olaylara karşı müdahale etme yöntemleri uygulamalı olarak gösterildi. Hürriyet'in haberine göre; Hazırlıkların ardından polislere aşırı güç kullanımı konusunda seminer verildi.

1/ 6
Polisten 1 Mayıs hazırlığı

Taksim Meydanı'nda görev alacak polisler spor faaliyetlerine hız verirken bazı polislere de gözaltına alma usulleri anlatıldı. 'Hat', 'Destekli hat' 'Çembere alma','Gözaltına alma' ve 'kelepçeleme' sırasında polislerin nasıl davranacağı uygulamalı olarak gösterildi. Uygulamalar sırasında görevli komiserin talimatlarını uygulayan polis ekipleri gösterici rolündeki meslektaşlarına plastik kelepçe taktı. Uygulamanın ardından polis köpekleri de bir gösteri yaptı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı Köpek Eğitim Merkezi'nde eğitilen doberman, K9 ve Husky cinsi köpekler aldıkları eğitimler doğrultusunda eğitmenlerin komutlarını uyguladı. Gösteri sırasında kapkaç yapan bir kişiyi de yakalayan köpeklerin, eğitmenlerin talimatlarına rağmen bu kişileri uzun süre bırakmadığı görüldü. Polis köpeklerin gösterisinin ardından Husky cinsi bir köpek kendisine verilen çiçeği gösteri alanının ortasına getirerek bıraktı.

2/ 6
Polisten 1 Mayıs hazırlığı

6 BİN 500 POLİS ÇEVRE İLLERDEN GELECEK

1 Mayıs 1977 yılında çıkan olaylarda 36 kişi hayatını kaybetmiş yüzlerce kişi de yaralanmıştı. 33 yıl aradan sonra Taksim Meydanı'nda kutlamalara izin verirken polis ekipleri de olası olaylara karşı hazırlık yapıyor.

Taksim Meydanı'nın girişlerine polis arama kontrol noktaları yerleştirilecek. Kutlamalara katılan herkes bu noktalardaki aramalardan sonra meydana girebilecek. Yüzlerce polis, Taksim Meydanı'nda görev yapacak. Harbiye, Tarlabaşı, Sıraselviler ve Gümüşsuyu yokuşunda polisler olası provokasyonlara karşı görev yapacak. Etkinliklerin ardından oluşturulan kontrol noktaları daha gerilere çekilerek göstericilerin dağılması daha rahat bir şekilde sağlanacak.

Kutlamalardan sorumlu Çevik Kuvvetten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Karabörk, polisin kendisine verilen görevi layıkıyla yerine getireceğini belirterek' Zorla alana girmeye çalışanlara karşı gerekli önlemler alınacak. Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen herkes rahat rahat bu bayramı kutlayacak. Biz her türlü önlemi aldık' diye konuştu. Karabörk, 1 Mayıs'ta 6 bin 500'ü çevre illerden gelecek yaklaşık 20 bin polisin görev yapacağını söyledi.

3/ 6
Polisten 1 Mayıs hazırlığı

'TARİHE TANIKLIK EDECEKSİNİZ'

Polislere aşırı güç kullanımı konusunda Seminer veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise, 33 yıl aradan sonra Taksim Meydanı'nda kutlama yapılacağını hatırlatarak, polislere karakterlerinin gereği gibi davranmalarını söyledi. Tarhan, polislere tarihe tanıklık edeceklerini belirterek 1977 yılında yaşanan üzücü olayları hatırlayanlar var. Olaylar sırasında bende sizin yaşınızdaydım. Ölenlerin çoğu ezilme sonucu hayatını kaybetmişti. Bu olar şok etkisi yapmıştı. O olayı toplumsal, siyasi hatta küresel sonuçlar oldu. O günden bugüne Taksim Meydanı 1 Mayıs Kutlamalarına kapatıldı. Sizin davranış yönteminiz burada önem kazanıyor. Taksim Meydanı'nın İstiklal Caddesinin İngiltere'deki Hyde Park gibi olması gerekiyor. Oraya gelenler fikirlerini düşüncelerini rahatça söylemeleri gerekiyor. Bunun için sizin üstleneceğiz görev daha büyük bir önem kazanıyor" şeklinde konuştu.

4/ 6