Propaganda amaçlı afişler

İslam karşıtlığı Avrupa’da afişlerde körüklenmeye devam ediyor.

Propaganda amaçlı afişler

İsviçre’nin geçen yılın sonralarında referandumla minare inşaatını yasaklamasının yankıları sürerken, İslam ya da yabancı karşıtlığı Avrupa’da afişlerde vücut bulmaya devam ediyor.

1/ 9
Propaganda amaçlı afişler

New York Times gazetesinde yer alan bir haber analizde, Avrupa genelinde milliyetçi hükümetlerin, modası geçmek üzere olan bir propaganda aracıyla popülist söylemlerinin kalabalıklar arasında daha fazla ses getirmesini sağladığına dikkat çekildi.

2/ 9
Propaganda amaçlı afişler

İsviçre’deki minare yasağı için tasarlanan posterde, minareler İsviçre bayrağı üzerinde dikilmiş füzeler olarak tasvir edildi ve minarelerin, yani füzelerin yanında kara çarşaf içinde bir kadın resmedildi. Posterin üst kısmına ise büyük harflerle “DUR” yazıldı. Poster İsviçre kamuoyu arasında “Minareler Şeriat’ı getirecek” algısı yarattı.

Haber analizde, Avrupa genelinde sağcı partilerin güçlendiğine ve teknolojinin diğer nimetlerinden yararlanmak yerine, eski poster yöntemiyle kampanyalarına destek çektikleri belirtildi.

3/ 9
Propaganda amaçlı afişler

Örneğin İtalya’da, Rosarno kasabasında göçmen işçilere yönelik saldırılar, ülkenin son yıllarda gördüğü en büyük ayaklanmalardan birini başlattı.

Buna rağmen, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin koalisyon ortaklarından olan Lega Nord, göçmen işçilere karşı bir çok afişin basılmasını sağladı. Hatta posterlerden birinde, Kızılderili bir göçmen işçi kullanıldı ve posterle azınlıkların kısa zamanda Avrupa’yı göçmenlerin hakimiyetinde olan bir kıta haline getireceği korkusu salındı.

4/ 9