Protestolar çatışmaya dönüştü

Yunanistan'da halk ünlü müzisyenin öldürülmesini protesto etti.

Protestolar çatışmaya dönüştü

Yunanistan’ın başkenti Atina’da dün binlerce kişi faşizm karşıtı müzisyen Pavlos Fissas’ın öldürülmesini protesto etmek için ırkçı, neo-Nazi Altın Şafak partisinin genel merkezine yürüdü. Gösterilerin sonunda protestocularla çevik kuvvet polisleri arasında çatışma çıktı.

1/ 61
Protestolar çatışmaya dönüştü

Akşam saatlerinde yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla ve çok barışçıl bir hava içinde başlayan protestolar gecenin ilerleyen saatlerinde yerini çatışmalara bıraktı. Göstericiler polise molotofkokteylleri atarken polis de biber gazıyla yanıt verdi. Göstericilerin parti merkezine ulaşmasını önlemek amacıyla polisin yola barikat kurmasının ardından bazı kişilerin civardaki dükkanlara ve bankalara saldırdığı öğrenildi.

2/ 61
Protestolar çatışmaya dönüştü

Sabaha karşı da Atina’nın kuzeyindeki Kifisya mahallesinde bir vergi dairesine bombalı saldırı düzenledi. Saldırı can kaybına yol açmazken patlamadan önce isimsiz bir kişinin yerel bir haber sitesine, bir gazeteye ve polise ihbarlarda bulunduğu öğrenildi. Saldırının detayları ve faili henüz netleşmiş değil ancak böyle olaylar Yunanistan’da genelde radikal-anarşist gruplara atfediliyor. Bununla birlikte saldırıyla Fissas protestolarının bir ilgisi olup olmadığı açıklanmadı.

3/ 61
Protestolar çatışmaya dönüştü

Protestolara konu olan 34 yaşındaki müzisyen Pavlos Fissas, 18 Eylül tarihinde işsiz bir kamyon şoförü olan Yorgo Rupakyas tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Altın Şafak üyesi Rupakyas, Fissas’ı “nefs-i müdafaa” kapsamında öldürdüğünü söylemişti.

4/ 61