"Siz kime hizmet ediyorsunuz ?"

"Siz kime hizmet ediyorsunuz ?"

Kars'ta, 15 Temmuz Cuma gecesi darbe girişiminde bulunan askerlerin İl Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları ile dayanarak Emniyet Müdürü Faruk Karaduman'ı gözaltına almak istediği, askerlerle polisler arasında çatışmanın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı.

Gergin anlar, kameraya saniye saniye yansıdı. Görüntülerde Emniyet Müdürü Karaduman, kendisini gözaltına almaya gelen askerlerin önüne geçip, eline aldığı  megafonla, "Hep beraber bu vatanı bu milleti koruyacağız. Buna yetkiniz yok. Buna müsaade etmeyeceğiz" diyor.

1/ 10
"Siz kime hizmet ediyorsunuz ?"

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızan grubun darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz Cuma gecesi, Kars’ta İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı gözaltına almaya gelen askerlerle polisler arasında çatışmanın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı.

TESLİM OLUNMAYACAK, GEREKİRSE ÇATIŞILACAK

Kars 14.  Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı’nın emri ile çok sayıda tank ve zırhlı personel taşıcıyla gelen askerler tarafından Emniyet Müdürlüğü binası kuşatıldı. Askeri araçların müdürlük binasının önüne gelişi sırasında görevli polisler engellemeye çalıştı. Bu sırada askeri araçtan inen Yarbay Ali Ercan Ormanoğlu, polislere Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı almak üzere geldiğini söyledi. Bu bilgi üzerine Müdür Karaduman, telsizle tüm ekiplere, "Kesinlikle teslim olunmayacak, gerekirse çatışılacak" şeklinde anons yapıp çelik yelek giyerek binanın önüne indi. Burada kendisini almaya gelen askeri personele yönelik,

2/ 10
"Siz kime hizmet ediyorsunuz ?"

"Araçlardan anons ettiriyorum sokağa çıkma yasağı yok. Böyle bir şey yok. Hep beraber bu vatanı bu milleti koruyacağız. Buna yetkiniz yok. Buraya birkaç kişi gelip devleti sokağa dökmesinden başka bir şey değil. Buna da müsaade etmeyeceğiz. O yüzden hepinizden sağduyulu vakur ve onurlu bir duruş istiyorum. Başka bir şey de demiyorum" dedi.

3/ 10
"Siz kime hizmet ediyorsunuz ?"

'SİZ KİME HİZMET EDİYORSUNUZ?'

Bu sırada yüzlerce Karslı Emniyet Müdürlüğü önüne toplandı. Emniyet Müdürü Karaduman’ın anonsuna rağmen Yarbay Ali Ercan Ormanoğlu ısrarla,

"Biz tekrardan söyleyelim kimseye zarar vermek için uğraşmıyoruz, bize denilen ’Sadece davet edin’ dediler. Arkadaşlar biz nazikçe davet ediyoruz" dedi. Bunun üzerine Terörle Şube Müdürlüğü’nde görevli bir polis, "Karşı karşıya gelmeyelim. Sonuna kadar Emniyet Müdürümüzü almaya teşebbüs edilirse emniyet birimleri olarak sonuna kadar direneceğiz. Bizler kardeşiz birbirimizle karşı karşıya gelmemek için elimizden geleni göstermeliyiz.

4/ 10