Rafting cenneti Köprüçay'da balık ölümleri

Rafting cenneti Köprüçay'da balık ölümleri

Türkiye'nin en önemli rafting merkezi Köprüçay'da 4 Haziran'dan bu yana bilinmeyen nedenle binlerce balık ölümü yaşanıyor. Berrak suyunun rengi çamur rengine dönüşen ırmakta yüzmek, balık tutmak ve buradan tutulan balıkların satışı ve tüketimi yasaklandı.

1/ 11
Rafting cenneti Köprüçay'da balık ölümleri

Antalya'nın Manavgat ve Serik ilçeleri sınırındaki Köprüçay'da 4 Haziran'dan itibaren balık ölümleri yaşanmaya başladı. Köprüçay'ın doğduğu Isparta'nın Sütçüler İlçesi'ne bağlı Darıbükü Köyü'nde inşa edilen baraj ve devamındaki 3 HES projesiyle ilgili inşaat çalışmalarıyla ilgili olabileceği düşünülen balık ölümleri nedeniyle Türkiye'de rafting denilince akla ilk gelen bu ırmağa girmek, balık tutmak ve buradan tutulan balıkların satışı ve tüketimi ilçelerin toplum sağlığı merkezleri tarafından yasaklandı.

2/ 11
Rafting cenneti Köprüçay'da balık ölümleri

Sütçüler'de Toroslar'dan doğup Akdeniz'e dökülen 183 kilometre uzunluğa sahip Köprüçay, Köprülü Kanyon olarak da bilinen alanıyla Türkiye ve dünyanın en önemli rafting merkezlerinden biri. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ağırlandığı Köprüçay'da rafting dışında antik St. Paul Yolu da yerli ve yabancı doğa yürüyüş gruplarının büyük ilgisini görüyor.

3/ 11
Rafting cenneti Köprüçay'da balık ölümleri

NUMUNELER LABORATUVARA GÖNDERİLDİ

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yeşim Tıravoğlu Demirtaş, o bölgedeki siroz balığında ölüm olayları yaşandığını belirterek, ölüm nedenlerinin belirlenmesi için balık ve su numunelerinin incelenmesi için Kepez Su Ürünleri Araştırma Merkezi'ne gönderildiğini ve sonuçların beklendiğini söyledi. Demirtaş, ölüm nedenlerinin tek balık türünde görüldüğünü, bu nedenle balık hastalığı olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

4/ 11