Ramazan Bayramı öncesinde 900 TL müjdesi !

İki senedir gündemde olan emekliye promosyon çözüm noktasına geldi.

Ramazan Bayramı öncesinde 900 TL müjdesi !

Emekliler için promosyon sözü ilk kez 2014'te duyuldu. Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalar memurların aldığı banka promosyonlarının emekliler için de verilmesini gündeme taşıdı. Çalışma Bakanlığı ve SGK yetkilileri o dönemde bankalarla bir araya geldi. Önce emekli maaşının yüzde 80'inini ödendiği kamu bankaları masaya çağrıldı.

1/ 8
Ramazan Bayramı öncesinde 900 TL müjdesi !

Fakat kamu bankaları 'emekliler maaşını hemen çekiyor' gerekçesiyle 50-60 liralık komik teklifler getirince görüşmeler tıkandı. Oysa memurlar ortalama promosyon dönemi için brüt maaşlarının yüzde 60'ını alıyorlar. Yani 3 bin lira brüt maaşı olan bir memurun genelde 3 yıl olan promosyon dönemi için alacağı para bin 800 lirayı buluyor. Ortalama bin 500 lira olan emekli maaşının 3 yıllık promosyonu da 900 lirayı bulması gerekiyor.

2/ 8
Ramazan Bayramı öncesinde 900 TL müjdesi !

PROMOSYON YARIŞI BAŞLADI

Kamu bankaları pazarlık masasındayken özel bankalarda da emeklilerin maaşını kapma yarışı başlamıştı. Çünkü ortada 180 milyar lirayı bulan bir pasta söz konusu idi. Bir bankayla yapılan anlaşma gereği ilk kez maaşını alanlara 300 liralık bir promosyon teklif edildi.Buradan yola çıkılarak masada pazarlık 600 liraya kadar yükseldi. Şimdi gelinen noktada 3 yıllık promosyon dönemi için 900 liranın verilmesi gündemde.

3/ 8
Ramazan Bayramı öncesinde 900 TL müjdesi !

HER TÜRLÜ KAZANIYORLAR

Bankalar kendilerine gelen emeklilerden her türlü kazanabiliyor:

Maaşlar hesapta kalıyor ve banka parayı kullanıyor.
Emeklilere kredili mevduat hesabı açılıp faiz alınıyor.
Emeklilere kredi kartı veriliyor faiz, komisyon geliri elde ediliyor.
Otomatik ödeme talimatlarıyla fatura kazancı elde ediliyor.

4/ 8