Renk körü ressam köy köy geziyor

Renk körü olan ressam Fatih Küçük, köy köy gezerek çocuklara resim yapmayı öğretiyor.

Renk körü ressam köy köy geziyor

Samsun'da sahibi olduğu Avangart Sanat Merkezi'nde uzun yıllar sanatsal etkinlikler düzenleyen, geçen yıl 214 günde bin sanatçıyı bir araya getirmesiyle dikkati çeken 28 yaşındaki Fatih Küçük, Türkiye'yi baştan başa gezerken Antalya'dan da geçti.

1/ 8
Renk körü ressam köy köy geziyor

İLK BİLET MALATYA'YA

Ocak ayında Samsun'da sahip olduğu her şeyi terk edip sadece resim çantasıyla evden çıkan ve otogara giderek portre resim yapıp kazandığı parayla Malatya'ya kadar bilet alan Küçük, gittiği her yerde temel ihtiyaçlarını ve yol parasını karşılayabilecek şekilde resim yapıp sattı. Fatih Küçük Van, Hakkari derken 5 aydan fazla bir zamandır devam ettiği bu yolculukta, toplam 60 ilde 100'ün üzerine köye ulaştı. Gürcistan ve Azerbaycan'a da gittiğini belirten Küçük, ulaştığı köylerde çocuklar ve yetişkinlere resim yapmayı öğrettiğini, köy okullarının duvarlarına resimler yaptığını dile getirdi.

2/ 8
Renk körü ressam köy köy geziyor

REYHANLI'YA DA GİTTİ

Türkiye'nin dört yanını gezen, köylerdeki faaliyetlerinden ücret almayan Küçük, Irak ve Suriye'deki savaşlardan etkilenen Roboski'de de, Reyhanlı'da da vatandaşlarla ve özellikle çocuklarla resim yaptığını söyledi. HES sorunlarıyla mücadele eden Artvin ve Rize'nin köylerini, Eskişehir'de maden işçilerini ziyaret ettiğini, Hakkari'den Edirne'ye köy köy gezmeye devam ettiğini belirten Küçük, "Bir yere bağlı kalmak istemiyorum. Her gün aynı sokaktan gidip geldiğim bir iş veya ev sahibi olmayı istemiyorum. Dikkat çekilmesi, gösterilmesi gereken birçok yer var. Sanat insanların sorunlarının dile getirilmesi açısından çok önemli. Gittiğim yerlerde resim yapmak, çocuklarla paylaşmak çok anlamlı" dedi.

3/ 8
Renk körü ressam köy köy geziyor

YOL NEREYE GİDERSE

Son olarak Antalya'ya gelen gezgin ressam, buradan Diyarbakır'a geçti. Tamamen güncel gelişmelere göre hareket ettiğini ifade eden Küçük, bundan sonrası için de şunları anlattı:

4/ 8