Rizede Formulaz coşkusu

Tunca beldesinde düzenlenen Tahta Araba Şenliği, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Rizede Formulaz coşkusu

Tunca beldesinde "Formula giderse Formulaz gelir" sloganıyla düzenlenen Tahta Araba Şenliği, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu

1/ 11
Rizede Formulaz coşkusu

Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesi'ndeki 1300 metrelik pistte dört yıldır tahta arabaların yarıştığı Formulaz'a bu yıl Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 90 kişi tasarımlarıyla katıldı. Ancak üç araç belirlenen standartlara uymadığı gerekçesiyle diskalifiye edildi.

2/ 11
Rizede Formulaz coşkusu

Birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye çeyrek altın ödülü verilen yarışlar, 18-40 ile 40 ve üzeri yaş kategorilerinde yapıldı. Yarışlarda sağlık ekipleri olası kazalarda yaralananlara müdahale etmek için beklerken, jandarma ekipleri de yol boyunca güvenlik önlemi aldı. Yarış pistinin uçurum bölümlerinde saman balyalarıyla tedbir alındı ve "Sollama yapmak yasaktır", "Dikkat tahta araba çıkabilir", "Uçuruma düşmek yasaktır" tabelaları asıldı.

3/ 11
Rizede Formulaz coşkusu

Yaklaşık 2 bin kişinin izlediği yarışma için, Tunca Belediyesi ve Red Bull tarafından tamamı tahtadan büyük bir tribün de inşa edildi. Tribündekiler, yarışmayı dev ekrandan canlı olarak ta takip etti. Start verilmesiyle birlikte 14 etap halinde yapılan yarışlarda özellikle virajlarda birçok aracın devrilme tehlikesi geçirmesi heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Yarışlarda 6 kişilik gruplar halinde start alan yarışmacılar bin 300 metrelik parkurda yarıştı. Bazı tahta arabaların tekeri kırılırken bazı arabalar da devrildi. Bazı yarışmacıların da arabalarını ellerine alıp koşarak yarışı tamamlamaya çalışması çevredekilerin gülüşmesine yol açtı. Yarışma sırasında bazı kişilerin hafif şekilde yaralandığı görüldü. Yarışlar sırasında başlayan yağmur yarışmacı ve izleyicilere zor anlar yaşattı.

4/ 11